Проблема видимості та сутності в Дон Кіхот. Здравомисляче безумство, романні світи та їх взаємодія

14. Проблема видимості та сутності в Дон Кіхот. Здравомисляче безумство, романні світи та їх взаємодія. На поверхні в “Хитромудрий ідальго” – історія легковірного людину, яка прийняла за чисту монету небилиці лицарських романів і пустився шукати подвигів і чудес, а по ходу розповіді приймає одне за інше – вітряки за велетнів, бурдюки за велетенські голови, баранів – за військо. Він натикається на жорстку реальність, яка не має нічого спільного з атмосферою лицарських романів. Але Справжня Парадигмальної Дон Кіхота в рамках

західної цивілізації, полягає в тому, що Дон Кіхот, рухаючись від тексту до уяви, йде далі – реалізує плоди власної фантазії, яка визначається текстом, і, почавши з себе, змінює навколишній світ, приводячи його у відповідність з плодами своєї уяви, які були породжені воприятия тексту.

Z У низці ключових епізодів другої частини (зустріч Дон Кіхота з мандрівними акторами, з лицарем зеленому плащі, спуск Дон Кіхота в печеру Монтесиноса, лялькову виставу в балаганчик Маес Педро, політ Дон Кіхота і Санчо на Клавіленьо та ін) особливе місце займає розповідь про правління Санчо на Острові Баратарія. У ньому Санчо демонструє

всю глибину своєї карнавально-блазнівського “безглуздій мудрості”, контрастно доповнює “мудре безумство” Дон Кіхота. У фіналі другої частини, в момент смерті Дон Кіхота-Алонсо Кіхано, образ Санчо набуває особливу символічну значимість: він втілює безсмертя народу, його невмируще тілесне ціле і стає (за влучним спостереженням М. де Унамуно) духовним спадкоємцем свого пана, живим носієм донкіхотовского відносини до світу. Z 2 світиВін живе не в реальному світі, а у вигаданому, ілюзорному.

Саме цей ілюзорний світ і слугує йому грунтом, на якому він здійснює свої “подвиги”. Реальна дійсність чинить жорсткий опір шляхетним намірам лицаря з Ламанчі, і, хоча герой роману часто страждає від свого ілюзіонізму, це не гасить його активності і бажання творити добро. У романі виведено дві реальності: реальність, що народжена хворобливою уявою мандрівного лицаря з Ламанчі. Ця реальність перетворює дійсність у чудовий, поетичний, чарівний світ, де панують закони “лицарського кодексу честі”;Справжня реальність, що складається з області Ламанчі та її бідного простору, вбогих заїжджих дворів, вбогого населення.

Відношення Дон Кіхота з навколишнім світом достатньо суперечливі. Свої високі ідеали лицар з Ламанчі втілює в життя без урахування реального стану речей. Конфлікт зіткнення Дон Кіхота з дійсністю обертається для героя трагедією, бо він безсилий усунути антагонізм ображених і тих, хто ображає.

Світ уявний здається Дон Кіхотові більш гідним, аніж світ реальний. Жодні випробування долі не можуть змінити його поглядів. Ця особливість героя викликає повагу до нього автора й читача. Конфлікт роману Сервантес вивів з іспанського життя XVI – початку XVII століття. Іспанія була величезною імперією з багатими заокеанськими колоніями. На перший погляд, країна створювала уявлення безмежної стійкості.

Та незабаром виявилося, що її велич і міць ілюзорні. Герой роману – людина, ідейно піднесена, духовно непереможна. Але в реальному світі на її долю випадає багато страждань.

Не кожен може узгоджувати між собою високу ідею і реальність, уявний світ і дійсність, але прагнути до цього потрібно, щоб не загубитися десь посередині, як загубився Дон Кіхот.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Проблема видимості та сутності в Дон Кіхот. Здравомисляче безумство, романні світи та їх взаємодія