Проблема сімейного виховання у п’єсі Олексія Коломійця “Дикий Ангел”

Проблема батьків і дітей належить до одвічних проблем людства, адже, мабуть, ще до нашої ери діти бунтували проти батьків, вважаючи їхні вимоги занадто застарілими й несучасними, а батьки обурювалися через нерозумні вчинки недосвідчених дітей.

В українській літературі є прекрасний драматичний твір, присвячений зазначеній проблемі, – п’єса Олексія Коломійця “Дикий Ангел”, у якій поставлено актуальне в будь-які часи питання: яка система виховання найбільше виправдовує себе?

Головний персонаж твору – Ангел Платон Микитович

– є суворим батьком, який не дає спуску часто непокірним дітям. “Бува, батьки купують любов своїх дітей. Поки малі – за іграшку… потім п’ять, десять копійок, двадцять, карбованець, троячка. Потім дитя вже саме лізе до них у кишеню!..

На це я не піду! Життя – не батько, не мати – подарунків не робитиме”, – говорить він. Може, звучить трохи жорстко, але ми відчуваємо правду в цих словах. Дійсно, часто діти, коли виростають, просто не пристосовані до життя, і будь-яка критична ситуація здатна вивести їх із рівноваги.

Так само страждають ті, хто внаслідок батьківських потурань не навчився навіть

елементарному – домашній праці, а що вже казати про тих, хто так і не зумів заробляти гроші, чесно працювати?

Пам’ятаємо випадки, коли внаслідок батьківських потурань діти йдуть на злочин, розуміючи: їм гарантоване всепрощення й підтримка.

Частенько синок-ледар може без попередження одружитися та привести молоду дружину додому, мовляв, мене годували, так і двох прогодуєте: Проте бачимо, що в сім’ї головного героя п’єси подібні виверти не проходять безкарно: Платон може навіть заборонити жити з родиною (бо ж молодші братимуть приклад!) і змусити рідну дитину визнати неправоту її дій.

Показовим є випадок зі старшим сином Ангела, Петром. Він дослужився до керівної посади, у зв’язку з чим має ряд пільг, власну квартиру, пошану підлеглих. Однак батько не задоволений таким станом речей, він розуміє: Петро зловживає службовим становищем.

Звичайно, не обійшлося без конфлікту, адже син не розуміє невдоволення Платона, хоче залишити за собою всі вигоди, пов’язані зі службою. Та врешті-решт головний герой зумів переконати Петра, що той чинить нечесно, і син іде з роботи. Жорсткі заходи у вихованні підростаючого покоління іноді можуть мати позитивні наслідки.

“Вища мета вашого життя?” – запитує кореспондент Платона Ангела. “Ото ж і є вища – жити як слід”, – відповідає той. Це життєве кредо головний герой п’єси Олексія Коломійця не тільки проніс через усе життя, а й намагається прищепити почуття обов’язку, відповідальності, порядність та чесність своїм дітям. Він не йде на компроміси, не має своїх улюбленців, яким би потурав більше, ніж іншим членам сім’ї.

Суворий небагатослівний старший Ангел є прикладом для багатьох безвідповідальних батьків, які не приділяють ні часу, ні уваги власним дітям. І хай іноді читачу він здається занадто безкомпромісним і жорстоким: у родині Ангелів немає крутіїв і нероб – і все завдяки суворому вихованню батька.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Проблема сімейного виховання у п’єсі Олексія Коломійця “Дикий Ангел”