Проблема добра і зла в трагедії Вільяма Шекспіра “Гамлет”

Так создан мир, что живо,

То умрет.

В основу трагедії “Гамлет”, створеної Шекспіром 1600 року, покладено давні сказання про принца, який удає з себе божевільного, щоб приховати свій план помсти за вбивство батька. Але якщо в легенді головною темою була родова помста, то у Шекспіра Гамлет почав нове життя.

У центрі трагедії проблема добра і зла, проблема вибору.

Гамлет з’являється на сцені, і глядач одразу розуміє, що принц не схожий на людей, що його оточують. Він одягнений в чорне, погляд його похмурий, брови зсунуті. “Знову

обличчя вкрите хмарами?” – із лагідним докором говорить йому мати. Чому Гамлет похмурий?

Він вперше зіткнувся зі злом.

Яким було його життя до цього? Він схилявся перед доблестями короля-батька, дуже любив прекрасну і лагідну матір, любив і вірив у людей так, як може любити і вірити сильний і чистий юнак. Він навчався у Віттенберзькому університеті, центрі середньовічної вченості, намагаючись проникнути в таємниці природи і людської душі. Він приєднувався до мрій і суперечок людей, які вірили в могутність людського розуму, в красу людських почуттів.

Світ навколо здавався добрим і прекрасним.

Але

помер батько, мати вийшла заміж за його брата Клавдія, хоча ще “цілі черевики, в яких труну батька супроводжувала”. Навколо панують веселощі, у замку бенкети. Де ж кохання і вірність?

Разрушена былая гармония в душе:

Каким ничтожным, плоским и тупым

Мне кажется весь свет в своих стремленьях.

О мерзость!

Від нього чекають, що він повернеться до університету і забуде про все. Але Гамлет не може так вчинити. Зустріч із Привидом змінює його життя.

Гамлет дізнається, що батько був жорстоко убитий братом-злодієм, який сьогодні захопив його трон. Тінь батька благає про помсту.

Тепер для Гамлета немає вороття до минулого життя. Він розуміє, що оточений злом. Він уже не той, ким був учора, коли хотів піти у тихий світ науки, повернутися до університету.

І замок Ельсіор перетворюється на поле бою. Принц не може виступити відкрито. Як викрити зло, яке торжествує? Хто повірить Гамлету і стане поряд із ним?

У нього є товариш – бідний студент Гораціо і невеличка купка вірних і чесних людей. А в руках супротивника – влада, могутність, королівський титул.

Убивця і зрадник, “блазень на троні”, Клавдій носить маску доброзичливості і доброти. Як зірвати з нього цю маску? Як залишитися неушкодженим? І Гамлет також одягає на себе маску: він удає з себе божевільного. Все болючіше йому бачити, що ті, в кого він вірив, знаходяться у ворожому таборі. Зрадниками виявляються і шкільні товариші принца – Гільдернстерн і Розенкранц.

Від цього Гамлету ще болючіше.

Дедалі похмурішим стає його погляд на життя. Йому здається, що весь світ – тюрма. Він прагне помститися, але для нього помста – не просто вбивство, його хвилюють долі віку, сенс життя.

Головне питання: бути чи не бути? Бути – для нього означає думати, вірити в людину, діяти у згоді зі своїми переконаннями і вірою, отже бути на боці добра. Не бути – це померти.

Але останню можливість Гамлет відкидає.

Гамлет прагне не стільки смерті свого ворога, скільки його викриття. Але Гамлет – людина свого часу і зобов’язаний виконувати свої обов’язки, отже помститися. Все це призводить до внутрішнього конфлікту із самим собою;

Гамлет вирішує викрити короля за допомогою театрального дійства, режисером якого є сам. Трагічність ситуації ускладнюється ще й тим, що Гамлет стає ненавмисним убивцею Полонія, через нього божеволіє і гине Офелія, по країні повзуть чутки, народ хвилюється.

Настає момент сутички Гамлета і Лаерта, який хоче помститися за смерть батька. Але і тут між ними величезна різниця. Лаерт іде до виконання обов’язків честі нечесним шляхом – він буде битися із Гамлетом отруєною рапірою. А Гамлет протягує руку і просить у Лаерта вибачення за ненавмисно заподіяне зло. Він і зараз не може підозрювати товариша у зраді.

Для нього – мета не виправдовує засобів.

І зло немов захопило місце дії: гине Гамлет, Лаерт, отруєна королева, заколено Клавдія. Постраждали обидві сторони.

Але перемога все-таки на боці Гамлета, ні боці сил справедливості, тому що здійснено не просто криваву помсту, а викрито зло і знайдено справедливість. Гамлет утримує Гораціо від бажання померти разом із ним. Приймаючи отруту, він просить товариша розповісти світу про його життя, він думає про нащадків і долю свого королівства.

Розв’язка трагедії звернена у майбутнє. Може бути, що ті, хто прийде на зміну загиблим, будуть жити по-іншому. І, може, їм допоможе повість про трагічну долю данського принца, який став на боротьбу за спаплюжену правду.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Проблема добра і зла в трагедії Вільяма Шекспіра “Гамлет”