Проблема батьків та дітей у повісті Нечуя-Левицького “Кайдашева сім’я”

Однією з вічних проблем, що постійно піднімається в художній літературі, є проблема взаємовідносин батьків та дітей. Звичайно, в різний час по-різному розглядається це питання. Проте є й багато спільного, адже почуття людей не піддаються плину часу.

Сьогодні, як і тисячу років назад, люди люблять та ненавидять, поважають і зневажають…. Змінні лише соціальні умови життя. В повісті “Кайдашева сім’я” розповідається про типову селянську родину часів переходу від кріпацтва до феодалізму. Тоді селяни нарешті отримують волю та мають

змогу працювати на самих себе. Основним пріоритетом для них стає земля.

Від того, скільки її, часто залежав достаток в родині. Тому так часто й сперечалися навіть рідні люди за кожен шматочок землі. Іван Нечуй-Левицький створив правдоподібні образи кількох поколінь Кайдашів. Всі вони наділені (в різній мірі) характером дрібних землевласників. Старші Кайдаші – Омелько та Марія – роботящі люди, які зросли за часів панщини, тому й звикли коритися панам та батькам.

До праці вони привчили і своїх дітей – Карпа та Лавріна. Але хлопці вже росли за інших соціальних умов, вони були вільні, тому й коритися у всьому

навіть батькам не бажали. На цьому й грунтується основний конфлікт в родині Кайдашів: батьки прагнуть встановити свій беззаперечний авторитет, а молоде покоління відстоює свої права.

Старі Кайдаші не вміли просити чи домовлятися з синами та згодом з невістками, а звикли просто наказувати. Такий вимогливий тон хлопці до одруження ще якось терпіли, але одружившись хотіли до себе більше поваги. Особливо запекло відстоювала свої права старша невістка – Мотря.

Вона мала сильний характер та горду вдачу. В ній було стільки “перцю”, що вистачило загострити відносити у всій родині. Мотря протистояла свекрусі досить вміло, проте стара Кайдашиха не здавалась. Ні старій, ні молодій не вистачало мудрості примиритися. Згодом лаятися почали й інші члени родини.

Карпо любив дружину і захищав її навіть від матері. Спочатку сварки точилися з приводу розподілу роботи, а згодом за розподіл майна та землі. Непорозуміння переросли у майже ненависть між старшим та молодшим поколінням. Як відомо, на виховання дітей вливає поведінка їх батьків.

В сварливій родині виростають такі ж діти. Якщо батьки тільки наказують, не виявляють поваги до дитини, то потім й дитина поводитиметься так само по відношенню до них. Мотря та Карпо привчають своїх дітей зневажати іншу рідню. І це стосується не тільки лайливої Кайдашихи, а навіть незлобливих Лавріна, Мелашки та їх діток.

Мотря забороняє бачитися свекрусі з онуками, ще й вчить дітей її дражнити. Скоріш за все така поведінка матері обернеться потім проти неї. Можливо колись Мотрю зневажатимуть власні діти, яких вона сама навчила такому. Сім’я Лавріна і Мелашки трохи інша. Вони люблять один одного і дітей своїх виховують у повазі до інших.

Не забувають вони і стару матір. Але їх також зачепила жага накопичення багатства. Проблема взаємовідносин між батьками та дітьми виникла в родині Кайдашів тому, що всі вони егоїсти по суті, не здатні йти на компроміси, пробачати іншому.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Проблема батьків та дітей у повісті Нечуя-Левицького “Кайдашева сім’я”