Проаналізуйте збірку А. Міцкевича “Балада і романси”. Мотиви туги у циклі “Кримські сонети”, ліризм творів, що увійшли до циклу

Проаналізуйте збірку А. Міцкевича “Балада і романси”. Мотиви туги у циклі “Кримські сонети”, ліризм творів, що увійшли до циклу.

Адам Міцкевич – найвидатніший польский поет. Його роль для польської літератури можна порівняти з роллю Пушкіна для російської літератури, Шевченка – для української. Міцкевич був родоначальником нової польської літератури й нової польської мови. Польський поет, засновник польського романтизму, діяч національно-визвольного руху, народився 24 грудня 1798 року на хуторі Заосся біля міста Новогрудка,

що входить нині до складу Білорусії. Раніше білоруські землі належали Литві, тому Міцкевич і називає своєю батьківщиною Литву.

Батько його, Микола Міцкевич, адвокат, належав до дрібнопомісної шляхти. У будинку Міцкевичів жили волелюбні традиції польських патріотів. Микола Міцкевич сам брав участь у народно-визвольному повстанні 1794 року під керівництвом Тадеуша Костюшка й намагався прищепити почуття патріотизму та волелюбності своїм дітям. Багато цікавих легенд і повір’їв чув юний Адам і від Блажея, значення якого для поета можна порівняти зі значенням Орини Родіонівни для Пушкіна.

Розвитку поетичної

уяви Міцкевича сприяла й мальовнича природа околиць Новогрудки.

” Кримські сонети ” – це цикл з 18 творів Адама Міцкевича, присвячених перебуванню поета в Криму. Сонети характеризуються мелодійністю, глибоким ліризмом, проникливістю. Вони наповнені високохудожніми описами пейзажів Криму, пройняті атмосферою півдня.

Тема природи в сонетах Міцкевича розкривається дуже поетично, чарівно. Гори Криму, море, неповторні заходи і світанки узбережжя, унікальні степові ландшафти – все цю, побачену їм красу, поет передає метафорами, казковими образами, дивовижними порівняннями. Степ порівнюється з океаном, хмарка – з лебедем.

” Світильниками зірок гарем небес розшитий ;

Між ними хмарка пливе неквапливо,

Як лебідь, що дрімає на синяві затоки,

Крута груди білого, крило як жар горить… “

Природа постає в ліриці Міцкевича в єдності і зв’язку з людською душею. Поет проводить паралель між морем і думкою, між духом і вітрилом:

” Про море! Між твоїх веселих чуд підводних

Живе поліп. Він спить при шумі бур холодних,

Але щупальця поспішає розправити в тиші. Неповторна природа Криму, історичні місця пробуджують в поета філософські роздуми. У сонеті “Бахчисарай ” Адам Міцкевич розповідає про свої враження від прогулянки по колишньому палацу кримського хана. Слава, влада, любов і пристрасті, що кипіла у гаремі – все це минуло. Ніщо людське під місяцем не вічне.

Однак основні мотиви ” Кримських сонетів ” Міцкевича – це самотність людини, відірваної від рідної землі, занедбаного на чужину, туга за батьківщиною – Литві, про улюблених людей, з якими розлучений. Автор говорить в одному з сонетів, що трясовини Литви йому милею, ніж всі ніжні шовковиці Криму. Кримський цикл сонетів написаний Адамом Міцкевичем в період висилки його царським урядом за участь у заборонених підпільних суспільствах.

Про думка! В тобі живе змія спогадів.

“Балади і романси” ( 1822-1823 ) . Роки навчання Міцкевича у Віленському університеті та роки його життя в Ковно складають перший, так званий ві – Ленський – ковенський період його творчості. До цього періоду належать лірична поезія Міцкевича, його балади та романси, оди і пісні, в яких поет відбив свої революційні настроенія. Проізведенія цих років були опубліковані Міцкевичем в двох окремих томах, що вийшли в 1822 і 1823 роках.

Поетичної програмою Міцкевича цих років з’явилася його балада “Романтика” (1821) , в якій поет цілком виразно і сміливо протиставляє свої естетичні принципи нормам поетики класицизму. У цій баладі Міцкевич закликає поетів керуватися не встановленими правилами та зразками, а слідувати своєму поетичному почуттю, прислухатися до голосу народної поезії.

Канонами лженауки, яка прагне підпорядкувати живе життя своїм штучним нормам, поет протиставляє “почуття і віру ” простих людей, тонко відчувають життя і сприймають її у всьому різноманітті і глибині.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Проаналізуйте збірку А. Міцкевича “Балада і романси”. Мотиви туги у циклі “Кримські сонети”, ліризм творів, що увійшли до циклу