Повість “Старий і море” або людина ні коли не задається

Повість Старий і море” вражає гостротою зовні, здавалося б, нехитрого, сюжету, своєрідним характером героя, відточеністю мови. Непідробний інтерес викликають глибокі, часом скорботні міркування про життя простого рибалки, який опинився в екстремальній ситуації: майже три дні він переслідує величезну рибу-меч, а потім б’ється з акулами, обгризали прив’язану до човна рибу. Свою полювання на рибу Сантьяго сприймає як лицарський поєдинок: “… я покажу їй, на що здатний людина і що він може винести “.

Е. Хемінгуей показує у своїй

повісті мужність простого ^ рибалки, його горду натуру, працьовитість. Він гордий тим, що вбив величезну хижачку-акулу. Старий не може навіть уявити, що зазнає поразки: “Людину можна знищити, але її не можна перемогти”.

Коли ж він зазнає поразки, то сповнений рішучості знову і знову вступати в поєдинок, доводячи свою мужність, волю.

Крім поєдинку людини з природою, Е. Хемінгуей зображує поєдинок людини з самим собою, і в цьому поєдинку Сантьяго теж не здається, будучи гранично чесним із самим собою. Сантьяго, з одного боку, любить природу, співчуває рибам, яких ловить. Він немов пригощає їх приманкою, хоча подумки

уявляє, як вістря гачка потрапляє рибі в серце. Старий захоплюється “своєї” рибою: “Ну не диво ця риба, і один бог знає, скільки років вона прожила на світі”, як захоплюється іншим разом, піймавши самку мар-ліна, вірності самця, до останньої хвилини не покидав своєї подруги. “Жодного разу в морі не бачив нічого сумніше”, – згадує він. Але, з іншого боку, він, люблячий цей світ, змушений вбивати. Інакше прожити не можна, він народжений для такого життя, без цього він просто помре з голоду.

З цієї суперечності немає результату, і Сантьяго чудово це усвідомлює, але спокійно живе з цим.

Неспокійні тільки його роздуми. Як, наприклад, трапляється, що добре і прекрасне вмить може обернутися злим? Такий, у поданні Сантьяго, океан: “Він добрий і прекрасний, але іноді він раптом стає таким жорстоким, а птахи, які літають над ним, пірнаючи за їжею і перегукуючись слабкими, сумними голосами, – вони дуже тендітні для нього”.

Його питання нагадують дитячі з віку “від двох до п’яти” – а спробуй на них відповідай…

Старий прекрасний тим, Що він при всій своїй мудрості, не втратив і цю дитячу безпосередність, вміння дивуватися. Старий міркує про сенс життя всього сущого, про користь всього, що робить людина, про згубність його діяльності, про суворість природи і необхідності любити життя і світ. Ми бачимо, як у його міркуваннях йде невпинна боротьба між вірою в людину і розчаруванням у ньому.

Сенс цієї боротьби – не формулювання готових істин, а утвердження сили духу людини, що замислюються про суперечності і у власній душі, і в світобудові. Повість “Старий і море” – Історія людської мужності, непохитної волі і сили духу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

alt

Дізнайтесь вартість своєї роботи

Безкоштовна оцінка замовлення!

Оцінимо за півгодини!

Повість “Старий і море” або людина ні коли не задається