Пошук ідеалів і проблема вибору в романі П. Мирного “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”

…Жахливий, оманливий плащ злочинної романтики яскравим маскарадним блиском приваблює хлопчака, щоб заразити своєю отрутою назавжди. В. Шаламов Споконвіку письменники всього світу піднімали питання про сенс людського життя, філософські категорії життя й смерті. Але вони не дають однозначної відповіді, не завжди осуджують злочинців, бо кожен читач має все зрозуміти сам і знайти свою відповідь, виходячи з власних міркувань. Соціально-психологічний роман Панаса Мирного “Хіба ревуть воли, як ясла повні?” ставить безліч проблем. Головним

є питання, винесене в заголовок, але трактувати назву можна по-різному : це може бути назва, запозичена з Біблії, або з життя, бо в образі волів можуть бути зображені селяни.

Якщо подивитися на біблійних волів, то вони ревуть не через повні чи порожні ясла, а тому, що вони змушені стояти біля тих ясел. Адже Бог усіх створив рівними, і волам належить уся трава на землі. Отже, починаючи від історії Василя Гнидки, письменник хотів простежити, хто і як опиняється на “дні суспільства”, адже далеко не всі бідні та нещасні люди ставали злочинцями.

Та й Чіпка став убивцею не від боягузтва чи слабкості, не від хворої

психіки. Чому ж тоді? Сьогодні, я думаю, набагато важливішим є не співчуття його “пропащій силі”, а психоаналіз його дій. Найбільшою цінністю на землі є людина, її життя, а позбавляти її життя руками іншої людини – тяжкий гріх і злочин. Звичайно, можна навести аргументи на захист Чіпки, але факт залишається фактом – він убив людину і не може бути виправданим, бо вибір в нього був.

У романі читаємо :”Спить Чіпка. Совість, задобрена горілкою, його не мучила.” Ось такий він мученик! Найбільше його хочеться розвінчати як “благородного месника” й шукача правди, тому що Чіпку часто виправдовують тим, що, мовляв, він інакше діяти не міг. Але, згадавши його юність, можна зрозуміти, що в нього завжди був вибір, і, я вважаю, він міг би уникнути тієї тяжкої долі й каторги, якби керувався не злістю на людей і нетерпінням, а добром і розумінням. Автор протиставляє Чіпці його друга – доброго господаря Грицька, який не був ідеалом, але був працьовитою й чесною людиною.

Тож сучасним людям слід навчитися робити правильний вибір і жити чесним життям, щоб потім не шкодувати. Олена Акульшина, м. Керч


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Пошук ідеалів і проблема вибору в романі П. Мирного “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”