Поетична символіка А. Блоку

Олександр Блок – один з яскравих представників “рєребряного століття” російської поезії. Він почав свій творческий шлях у середовищі символістів, а незабаром виявився не тольдо самою яскравою зіркою в сузір’ї талантів, але й зайняв особливе місце в цьому напрямку, нерідко суперечачи законам символізму своїми віршами й общественной позицією. Символізм – одне із самих сложних і суперечливих напрямків у росіянці литературе.

Багато хто із символістів опиралися на ідеї Платона й любили повторювати: “Все минуще, крім символу”.

А.

Блоку довелось жити й творити в одну з найтрагічніших епох російської історії. І глибока печатьетого часу лежить на його творчості. Розпач, порию хмарою напливавшее на Блоку, не викреслити й не стерти Без нього він не був би Блоком. Крім того, його вірші музичні.

У них обов’язково присутні цимволи. І, незважаючи на те, що Блок розірвав із символистами, використання символів у віршах – одна з основних особливостей його поезії. У ранній період творчості великий вплив на Блоку зробила поезія Вл. Соловйова, що вважав, що основа миру – це “божественное початок”.

Воно проявляється в “світовій

душі”, у Вічній Жіночності. Для Блоку, як і для Вл. Соловьева, світовий процес – це теж втілення Вічної Жіночності.

Ці погляди знайшли відбиття в ранньому збірнику А. Блоку “Вірші про Прекрасну Даму”. Прекрасная Дама – це символ любові, це символ самої жизні з усіма її драматичними протиріччями. Однак в “Віршах про Прекрасну Даму” кохана позбавлена земних рис, вона наділена ознаками сьогодення божества.

У служінні Прекрасній Дамі, що повинна перетворити мир, поет бачив свій головний подвиг життя. Передчуваю Тебе. Року проходять мимо.

Усе у вигляді одному передчуваю Тебе Весь обрій у вогні і ясний нестерпно, И мовчачи чекаю, тужачи й люблячи…

Згодом колишній образ Прекрасної Дами мерхне. У Блоку з’являються інші символи, які отражают навколишню дійсність, протиріччя капиталистического міста. Так, у вірші “Фабрика” з’являється “недвижний хтось, чорний хтось”, що вважає людей у тиші, символ винуватців людського горя, сила, що приносить людям страждання.

Люди мовчалив, покірно переносять ці страждання.

І тиша, що є присутнім у вірші, це символ покірності. Один з відомих віршів А. Блоку – “Незнагрудки”. У цьому вірші знову з’являється жіночий образ.

Блок у кожній жінці намагався знайти ідеал Вічейний Жіночності, символ краси й любові. Незнайомийка – це символ прекрасного, бажаного, ідеального. Миру вульгарності Блок протиставляє мир піднесенийного ідеалу.

Чимсь Незнайомка нагадує Прекрасну Даму Але це вже образ живої жінки з її сп’яняющей красою. У поемі “Дванадцять”, що присвячена революции, теж багато символів. Вітер, символ змін, проходить через весь добуток, постійно супроводжуючи головним героям поеми, дванадцяти червоноармійцям. Прораз Христа, що очолює червоноармійців, теж символичний.

Блок не міг знайти інший образ, що міг би по своїй ємності символічно виразити ідею народження нового миру.

Христос – проповідник високих моральних істин, втілення святості, человечности, справедливості, чистоти Саме такий хотів бачити Блок майбутню Росію, – Росію, який він присвятили все своє життя. Творчість Блоку – яскравий заключний акорд російського символізму. Шлях Блоку – це шлях від співака Прекрасної Дами до співака Росії.

Але зрілий Блок не перекреслює Блоку юного.

Поет завжди залишався вірний самому собі, але рухався вперед у пошуках ідеалу. Преподолання Блоком символізму, відмова від нього не означав відмову від символу Від містичної, мрячної символіки поет ішов до символів реалістичного й романтичного характеру


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Поетична символіка А. Блоку