Переказ – “ВІН МІГ БИ КОНКУРУВАТИ З ДЖОНОМ ЛЕННОМ І МИЛЕ ЛЕМ ЛЕГРАНОМ”

Пісня і пам’ять – це ті підвалини української духовності, які треба оберігати та передавати у спадок дітям.

Оскільки Історія відтворюється на сторінках часописів, то звернімося і ми до них. Саме на шпальтах вижницької газети “Радянська Верховина” (тепер – “Вижницькі обрії”) 13 лютого 1971 року вперше було надруковано слова знаменитої пісні “Червона рута”, а 1 квітня цього ж року – не менш відомого “Водограю”. Написані вони були якраз у Вижниці й вперше виконані місцевим ансамблем “Смерічка”.

Таким

же чином прийшли до читача і такі відомі Твори, як ” Балада про дві скрипки”, “Балада про мальви”, “Відлуння твоїх кроків”, “Жовтий лист”, “Кленовий вогонь”, “Пісня буде поміж нас”, “Я піду в далекі гори” та інші. Окремим виданням твори Івасюка вийшли в Ужгороді аж у 1989 році, коли його вже не було з нами. Збірка називалася “Водограй”.

Про творчість молодого талановитого композитора за його життя було написано зовсім небагато. Зокрема, стаття В. Мельника

“Так народилась “Червона рута” в газеті “Культура і життя” в 1971 році за 28 січня, дві публікації В. Селезінки

– “Дивок-віти Володимира Івасюка” та “Народження пісні” в цьому ж році, які увійшли до книги “Золотої нитки не згубіть”. У наступному з’явилося дві статті – “Червоній руті” коряться серця” В. Бабуха та інтерв’ю самого В. Івасюка газеті “Молодь України” за 27 вересня. Була ще одна публікація П. Сердюка “Песни родной Буковини” в “Медицинской газете”. Оце, власне, і все.

Аж до 1988 року.

Часопис “Визвольний шлях” у 1981 році помістив коротку, але дуже змістовну статтю Я. Ласовського “Слухаючи музику Івасюка”, в якій дано високу оцінку Творчості композитора: “Оце поєднання традиційних елементів української народної музики на Заході дали б Івасюкові при інших обставинах нагоду конкурувати з такими популярними та майстерними піснярами як Мішель Лєгран у Франції, Ніно Рота в Італії, Джон Леннон і Пол Маккартні у їхній найкращій формі, “Еленор Рігби”, “Єстер-дей” в Англії чи, врешті, Ендрю Райс “Джізус Крайст Супер-стар” на Бродвею”.

Після трагедії 1979 року майже десятиліття ім’я Володимира Івасюка на батьківщині було оповите мовчанкою. І тільки в 1988-му чернівецьке телебачення програмою “Червона рута” прорвало завісу тиші й почали з’являтися поодинокі статті, присвячені автору знаменитої мелодії.

У липні 2000 року знаменитій пісні “Червона рута” виповнилося ЗО років. Ця неординарна подія широко висвітлювалася на сторінках преси. Усі тогочасні матеріали виділено в картотеці окремою рубрикою.

А ще тут можна знайти повідомлення про конкурси, фестивалі, акції, фонди імені В. Івасюка, вірші та пісні, присвячені талановитому землякові, й багато інших цікавих матеріалів (Л. Щербатюк, Н. Будна; 400 сл.).

Завдання до тексту

1. Визначити тип і стиль мовлення.

2. Скласти складний план до тексту. Орієнтовний план

1. Підвалини української духовності.

2. Історія відтворюється на сторінках часописів.

3. Перші публікації.

4. Оцінка творчості композитора.

5. Вшанування пам’яті.

3. Словниковий диктант. Записати та пояснити правопис слів. Вижницька газета “Радянська Верховина”, “Червона рута”,

Ансамбль “Смерічка”, стаття В. Мельника “Так народилась “Червона рута”” в газеті “Культура і життя”, Мішель Лєгран у Франції, Ніно Рота в Італії, Джон Леннон і Пол Маккартні, Ендрю Райс “”Джізус Крайст Суперстар” на Бродвею”, чернівецьке телебачення, якраз, уперше, дивоквіти, неординарний.

4. Записати числівники словами.

У липні 2000 року, у 1988-му, у 1981 році, до 1988 року, 1979 року, у 1971 році за 28 січня, 13 лютого 1971 року.

5. Питання до тексту.

– Коли і де вперше було опубліковано текст пісні “Червона рута”?

– Хто є першим виконавцем цієї пісні?

– Назвіть пісні В. Івасюка.

– Назвіть збірку пісень В. Івасюка.

– Назвіть публікації, присвячені творчості В. Івасюка.

– 3 якими всесвітньо відомими виконавцями можна порівняти творчість Володимира Івасюка? Свою думку обгрунтуйте.

– Що ви знаєте про Джона Леннона і Пола Маккартні?

– Подумайте, чому пісня “Червона рута” досі залишається популярною?

– Назвіть відомих вам виконавців цієї пісні.

6. За складеним планом стисло Переказ – ати текст.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Переказ – “ВІН МІГ БИ КОНКУРУВАТИ З ДЖОНОМ ЛЕННОМ І МИЛЕ ЛЕМ ЛЕГРАНОМ”