Передонів – герой роману Ф. К. Сологуба “Дрібний біс”

Ардальон Борисовичу П., молода людина з “рум’яним, звичайно байдужим обличчям” і “маленькими опухлими очима”, існує в романі як персонаж, складений з літературних ремінісценцій. Колега чеховського Бєлікова, гімназійний учитель П. входить в сюжет з дилемою гоголівського Подхшесіна: женитися або не одружуватися? З одруженням для нього пов’язана можливість отримання “прибуткового місця” і взагалі матеріальний інтерес (мотив багатьох персонажів Островського – Глумов, Бальзамінів).

Серед претенденток на руку і серце

П. – три сестри приятеля рутило-ва, але найвигідніша партія – Варвара, родичка П., з якою той знаходиться в цивільному шлюбі і яка опікується княгиня Вовчанська, що обіцяла після весілля влаштувати П. на місце інспектора гімназій. По ходу дії ця княгиня настільки оволодіває душею П., що він помічає її присутність в колоді гральних карт, не знаючи, правда, в якій саме та сховалася – в піковій або в червонною дамі. Тут виявляється ще один літературний прототип П. – пушкінський Германн.

Зв’язок з останнім зберігається до кінця роману, коли П., переслідуваний фантомом, Недотикомкой, потрапляє до божевільні.

Подібно тургеневского Базарову, П. ставить вище будь-яких естетичних потреб утилітарні цілі. “Якоюсь духам волів він запах угноєні поля, корисний, на його думку, для здоров’я”.

П. приміряє та інші літературні маски: то постає у позі лермонтовського Демона, дивлячись на світ “мертвенним очима, як якийсь демон, що нудиться в похмурому самоті”, а то виступає у ролі Чичикова, роблячи візити до важливих міським особам, в яких легко впізнати і Ноздревой, і Собакевича, і Манілова. Велике зібрання типів і образів, вміститися “Шв., Не позбавляє цього героя цілісності. П. – парадоксальний приклад літературного персонажа, відверто компілятивного і на рідкість органічного.

Цілісність цього героя надає “одна, але полум’яна пристрасть” – доносительство. Він і сам донощик, і жертва доносу – так, в усякому разі, себе сприймає. Йому здається, що ще зі студентських років він складається під таємним наглядом поліції. “У кожному місті, – вважає П., – є таємний жандармський унтер-офіцер.

Він у штатському, іноді служить, або торгує, або там ще що робить, а вночі, коли всі сплять, надіне блакитний мундир і шасть до жандармського офіцера “.

Страх доносу, випробуваний П., так, його власне доносительство безпідставно, а разом вони доставляють герою Сологуба “невимовну насолоду”, подібно до того, яке відчуває пушкінський Вальсінгам, подумки вдивляючись в безодню похмуру. У російській літературі XIX “Шв. “Похмура безодня”, “темне царство” зазвичай існують біля краю життя або на окремих обмежених територіях. У романі “російського Бодлера”, як іменували Сологуба, це стан всього життя, що являє собою “уречевлена маячня”, населеної Передонове, від яких поширюється суцільна “передоновщина”. Герой роману продовжив життя за межами розповіді. Після першої публікації (1905) при черговому перевиданні (з 1907 по 1913 таких було сім) автор інформував читачів про подальшу долю П. Письменник повідомляв, що умоповрежденіе П. виявилося тимчасовим і той незабаром вийде з лікарні.

Потім до автора доходили чутки, що його герой поступив на службу в поліцію. І нарешті, П. знову з’являється в іншому романі Сологуба – в “Творимо легенда”, – з’являється цілком оговтався і навіть дослужившись до чину віце-губернатора.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Передонів – герой роману Ф. К. Сологуба “Дрібний біс”