Патріотичний зміст збірки М. Рильського “Слово про рідну матір”

Патріотичний зміст збірки М. Рильського “Слово про рідну матір”

I. Перше знайомство народу окупованої України із твором. (Поему “Слово про рідну матір” український народ вперше почув по радіо 29 листопада 1941 року, коли Україна була окупована німецько-фашистськими загарбниками, із уст самого автора. Цього дня був організований перший антифашистський мітинг, і Максим Рильський виголосив на ньому палку промову, яку завершив чудовим поетичним твором. 1942 року вийшла його збірка, яка теж мала назву “Слово про рідну матір”.)

II.

Патріотичний пафос збірки.

1. Спорідненість поеми “Слово про рідну матір” зі “Словом о полку Ігоревім”. (Невелика за обсягом ліро-епічна поема-ораторія розрахована на широку аудиторію. Поет, назвавши цей твір “Словом”, підкреслив цим його тісний зв’язок з патріотичною пам’яткою XII століття – “Словом о полку Ігоревім”. У творі М. Рильського вжито образи зі “Слова о полку Ігоревім”, схожість мають і жанрові ознаки ораторії.)

2. Відтворення історії України у “Слові про рідну матір”. (“Слово про рідну матір” – це заклик до боротьби проти коричневої чуми. У кожному

рядку збірки горить любов до Батьківщини, виблискує слава минулих подвигів. Національною гордістю за вільнолюбне козацтво України, її героїчний народ, що протягом століть захищав Вітчизну від турків, татар, польської шляхти, пройняті рядки поета:

Благословен мечів ясних

Огонь, отчизни охорона,

Іржання коней бойових,

Морських доходів даль солона.

3. Згадки про діяльність патріотів України на благо рідної землі. (М. Рильський згадує про Т. Шевченка, І. Франка, М. Лисенка, Марію Занько-вецьку, які примножували славу України, були справжніми патріотами:

Гаряча дума Кобзаря,

Що в огні не спопеліє,

І молоток Каменяра,

І струни Лисенка живії,

І слави золота зоря

Круг Заньковецької Марії.

У вірші “Пам’ятник Богдана” поет нагадує, що минуле завжди залишається з нами, тісно переплітається з сучасністю:

О так! Минуле – не могила,

Хреста примарний силует, –

Недарма ж мужнього Данила

Тепер оспівує поет.)

III. Багатогранний образ України – центральний образ збірки. (М. Рильський подає живий, привабливий образ України, який об’єднує усі твори збірки “Слово про рідну матір”.

Особливо повним, колоритним він постає перед читачем у однойменній поем і-ораторії. Поет змальовує картини землі, “яку сходив Тарас малими босими ногами”, степів бездонну широчінь, “що, як зелений океан, тече круг білого Херсона”.)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Патріотичний зміст збірки М. Рильського “Слово про рідну матір”