Пам’ятник Кобзареві в Харкові (опис-твір-опис)

Пам’ятник Великому Кобзареві в Харкові був закладений у дні святкування 120-річчя від дня народження поета в березні 1934 року. Для будівництва пам’ятника на конкурсній основі був обраний проект ленінградців – архітектора Лангбарда й скульптора Манизера. При створенні скульптури позували прославлені актори Харківського театру української драми.

У роботах зі спорудження пам’ятника Шевченко брали участь біля двохсот робочих різних професій. Відкриття пам’ятника Кобзареві відбулося в березні 1935 року

Пам’ятник Шевченко

в Харкові являє собою багатофігурну скульптурну композицію. На вершині п’єдесталу – фігура поета, а навколо, нагору по спіралі, – шістнадцять бронзових фігур. Таке розташування скульптур – удала знахідка творців пам’ятника. Воно символізує шлях розвитку України.

Нижні фігури втілюють історичну долю пригнобленого українського народу: це лежачий виснажений селянин і молода жінка з дитиною на руках – шевченківська Катерина. Ледве вище – селянин з косою в руках, готовий

Виступити проти гнобителів. Дві наступні фігури символізують протест, що зріє: одна з них сидить зі зв’язаними руками,

а друга, коштуючи на весь зріст, розриває пута рабства. Ще одна фігура зображує людини, що піднімає з колін, готового звільнитися від важкого тягаря – мірошницького жернова.

За задумом авторів проекту, ці фігури визначають життя українців до початку організованого революційного руху. Далі – фігура літнього солдата із записною книжкою за халявою чобота.

Це – Тарас Григорович Шевченко в посиланні. Фігура Кобзаря ділить багатофігурну скульптурну композицію навколо п’єдесталу на дві частини. Потім ми бачимо вже не тільки селян, але й робітників.

Одна з фігур зображує робітника, що піднімає із землі Прапор. Це символ тимчасових невдач революційного руху. От уже рятуйте! і робітникам приходять солдати, матроси, комісари, що мають досвід у політичній боротьбі й військовій справі.

Фігури розташовуються по спіралі усе вище й вище. І на останньому щаблі – суцільна скульптурна група, що зображує дівчину із книгою в руках, шахтаря, що тримає прапор, і українського селянина в крислатому капелюсі. Кобзар коштує на вершині п’єдесталу, ледве схиливши голову й зробивши як би крок уперед. Поет немов хоче пройти по вільній Україні, довідатися в особу кожного з нас. Пам’ятник Тарасові Григоровичеві Шевченко в Харкові по праву вважається одним з найбільш удалих і величних пам’ятників Кобзареві


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Пам’ятник Кобзареві в Харкові (опис-твір-опис)