ОЛЕКСАНДР ДЕРМАНСЬКИЙ. ЧУДОВЕ ЧУДОВИСЬКО (Уривок). ЧЕМПІОН З БАРАНЦІВ

Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом українського дитячого поета, прозаїка і казкаря Олександра Дерманського, з уривком з його твору “Чудове чудовисько”; вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; розширювати словниковий запас учнів; удосконалювати зв’язне мовлення, творчу уяву, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Гра “Дощик”

Діти читають хором.

– Накрапає

дощ (тихо).

– Дощ пускається сильніше (голосніше).

– Злива (голосно).

– Дощ слабшає (тихіше).

– Дощ припинився (читання припиняється).

Бджілка з джмеликом дзижчать,

Дитинчат дзижчати вчать.

Дзи-дзи-дзи та джи-джи-джи,

Як бджола,- і ти скажи.

2. Гра “Вгадай предмет за ознаками”

Ведучий називає кілька ознак задуманого предмета, доки учасники гри не відгадають назву предмета.

– Тоненька, довга, сталева, гостроноса, швейна. (Голка)

– Неозоре, глибоке, бурхливе, небезпечне, солоне. (Море)

– Темна, зоряна, місячна, тиха, прохолодна. (Ніч)

– Народна, колискова,

мелодійна, гарна, весела. (Пісня)

– Маленька, кругленька, червоненька, запашна. (Суничка)

– Дерев’яний, чотириногий, письмовий, кухонний, накритий. (Стіл)

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра “Хто краще?”

Конкурс на краще виразне читання твору Олександра Довженка “Пустіть колядувать…”.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні ми ознайомимося із життєвим і творчим шляхом українського дитячого поета, прозаїка і казкаря Олександра Дерманського, з уривком з його повісті “Чудове чудовисько”.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Біографічна довідка

– Чудовими творами Олександра Дерманського зачитуються як наймолодші читачі, так і підлітки. Не залишають вони байдужими і дорослих. З-під його пера виходять чарівні казки, повісті, твори в жанрі фентезі, чудові вірші, публіцистичні твори.

Народився письменник 28 листопада 1976 року в селі Гайворон Володарського району Київської області. Вищу освіту здобув у стінах Національного педагогічного університету імені М. Драгоманова, навчаючись на філологічному факультеті. Відтоді викладає за фахом у Київському технікумі електронних приладів.

У 2001-2012 роках працював літературним редактором дитячого журналу “Стежка”. Декілька років тому став членом Спілки письменників України.

2. Гра “Рибки”

Самостійне мовчазне читання статті “Олександр Дерманський” у підручнику (с. 109)

– Де і коли народився Олександр Дерманський?

– Які твори він пише?

3. Фізкультхвилинка

4. Робота над уривком з повісті Олександра Дерманського “Чудове чудовисько” “Чемпіон з Баранців”

1) Словникова робота.

Читання кожної колонки згори вниз “луною” за вчителем і знизу вгору “буксиром” із сусідом по парті

Басок

Вихор

Завірюха

Кепсько

Ошелешена

Натхнення

Неоковирного

Нікудишній

Тлумачення слів

Натхнення – стан людини, що характеризується піднесенням її творчих сил, активізацією всіх психічних процесів.

Неоковирний – вайлуватий, неповороткий, незграбний.

Ошелешена – надзвичайно здивована, вражена.

Вихор – рвучкий круговий рух вітру.

Бас – низький чоловічий голос.

– Доберіть синоніми до слів завірюха (хуртовина, метелиця, завія); кепсько (погано).

2) Гра “Рибки”.

Самостійне мовчазне читання твору учнями

– Чи сподобався вам твір?

– Хто є його головним героєм?

– Який настрій створює твір?

– Що ви уявляли, читаючи його?

3) Читання твору учнями “ланцюжком”.

4) Фізкультхвилинка.

5) Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.

– Чим займалася Соня?

– Чому в неї не виходило створити гарну фігурку?

– Чому Соню покинуло натхнення?

– Що дівчинка побачила за вікном?

– Прочитайте опис завірюхи.

– Що дівчинка побачила в першому вихорі? у другому?

– З ким Соня намагалась поділитися своїми спостереженнями?

– Що відповіла їй бабуся?

– Як Соня познайомилась з чудовиськом?

– Знайдіть і прочитайте його опис.

– Яким виявилося чудовисько?

6) Робота в парах.

Підготовка до читання діалогу чудовиська і Соні

– З якою інтонацією будете читати слова Соні?

– Які слова вам допоможуть у цьому? (Промовила й схопилася, перелякано запитала, загикуючись запитала, спитала ошелешена.)

– З якою інтонацією будете читати слова чудовиська?

– Які слова вам допоможуть у цьому? (Почув чийсь грубенький голос; промовив загадковий голос; відповів несподіваний гість; й бровою не повівши, вигадало чудовисько; запевнило чудовисько.)

7) Вправи на розвиток швидкості читання.

А) Гра “Хто читає уважніше?”.

– На що було схоже чудовисько? (На стіжок сіна)

– Якого воно було кольору? (Яскраво рожевого в синю цяточку)

– Якого баранця ліпила Соня? (Синього з фіолетовими ріжками)

– Хто намастив повидлом учительські окуляри? (Сашко П’явочка)

– Від якої цукерки Соня побачила обгортку в першому сніговому вихорі? (Від “іриски”)

Б) Гра “Хто читає швидше?”.

– Знайдіть абзац зі словами:

“Чому я повинна дурно страждати?”;

“Дівчинка навчалася в третьому класі й уже давно не вірила у всіляких казкових істот”;

“Соня підійшла до вікна – люди добрі!”.

В) Гра “Дочитай речення”.

– Знайдіть і дочитайте речення (записані на дошці).

Зажурена дівчинка підійшла до вікна… (3)

Але ж зараз вона сама бачила, як за вікном… (5)

Соня ліпила… (1)

Там справді стояло… (6)

А засніжений двір… (2)

Раз по раз повз вікно… (4)

Знаєш, мені в лісі… (7)

– Позначте цифрами послідовність подій у тексті.

8) Стислий переказ твору (за опорними реченнями, поданими на дошці).

9) Гра “Голосування ногами”.

Діти стають у дві шеренги: права шеренга – “я вважаю, що твердження правильне”; ліва шеренга – “я вважаю, що твердження неправильне”.

– Я читатиму речення, деколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне – тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.

10) Робота за ілюстрацією.

– Розгляньте ілюстрацію до твору.

– Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?

– Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?

– Як ілюстрація передає почуття, які переживають дівчинка і чудовисько?

– Які рядки твору проілюстрував художник?

– Які відчуття викликає ілюстрація?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра “Закінчи речення”

– Сьогодні на уроці я вчився…

– Найбільше мені сподобалося…

– Мене вразило…

– Хотів би дізнатися…

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Стисло переказувати твір (с. 109-112).

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 91

1. Робота над скоромовкою

Гра “Дощик”

Діти читають хором.

– Накрапає дощ (тихо).

– Дощ пускається сильніше (голосніше).

– Злива (голосно).

– Дощ слабшає (тихіше).

– Дощ припинився (читання припиняється).

Гедзик гвалт гукає гаву,

Кличе гаву на галяву.

Гава виглянула з ганку,

Гука гедзя на гулянку.

2. Робота в групах

Гра “Поети”

– Допишіть два рядочки, щоб вийшли веселі вірші.

1- ша група

Раз цибуля вийшла з хати,

Хто їй стрівся – мусив чхати…

2- га група

Їв лелека Кашу з глека…

3- тя група

Джміль ромашці щось на вухо

Прошептав і полетів…

4- та група

Йшла синичка до кринички,

Загубила черевички…


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

ОЛЕКСАНДР ДЕРМАНСЬКИЙ. ЧУДОВЕ ЧУДОВИСЬКО (Уривок). ЧЕМПІОН З БАРАНЦІВ