Ой, весна, весна, удень червона

Коли ми вивчаємо українські обряди до різних свят, вражає їхню велику кількість, розмаїтість і насиченість діями. Наприклад, весняні свята стосувалися, насамперед, птахів, які першими верталися з теплих країн. Далі відомі обряди, пов’язані з весняним рівноденням (22 березня).

Про цей день існує багато цікавих легенд і переказів. Першими прилітають у рідні краї жайворонки. Цих провісників весни особливо поважали в Україні.

До перших весняних птахів також належать журавлі й лелеки. І все-таки лелеки користувалися самою більшою пошаною.

Ці птахи вважалися улюбленими богом, тому що селилися поруч із людським житлом

Дітвора, помітивши журавлиний клич, кидала додолу червоні пояси, приспівуючи: “Колесом, колесом, над червоним поясом!” Вірили, що птаха, зробивши кілька кіл, далі не полетять. Напередодні або рано ранком матері готовили “жайворонків” і “голубків” з тесту й віддавали дітям. Печиво виносили в сад і підвішували до дерев, дарували сусідам, ходили по селу, високо піднявши над головою й призиваючи весну

А крім того в Україні, особливо в містах, був звичай випускати на Благовіщення пташок. Городяни спеціально для цього викуповували

клітинки з пернатими й, вертаючись із церковної служби, випускали їх на волю. Звичай нагадував про святий дарунок волі.

А селяни в цей день виганяли з будинків котів, спускали собак і виводили худобу, “щоб чули весну й намагалися самі про себе піклуватися”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

alt

Дізнайтесь вартість своєї роботи

Безкоштовна оцінка замовлення!

Оцінимо за півгодини!

Ой, весна, весна, удень червона