Образи Болконских у романі “Війна і мир”

Під час правління Павла, Микола Андрійович був змушений піти у відставку і був підданий посиланням. В образі Миколу Андрійовича Болконського письменник зобразив деякі риси свого діда по матері – Н. С. Волконського, який за життя був знатним і багатою людиною. Існує одна з версій історії життю Волконського, згідно з якою він відмовився одружитися на одній з коханок Павла, за що потрапив у царську немилість і в результаті був засланий на північ, у Грумант, а пізніше в свій маєток. Яке знаходилося під містом Тула. Але, повернемося до нашого персонажу.

Микола Андрійович Болконський є представником одного з самих старовинних князівських родів, який заслужив повагу завдяки своїм численним заслугам перед Вітчизною.

Всьому роду були притаманні розум, благородство, честь, незалежність і гордість. Всі ці якості передавалися з покоління в покоління. Передалися вони повною мірою і синові Миколи Андрійовича – Андрію Болконському. І батько, і син зневажали людей, які були вискочками, кар’єристами, тобто людей такого типу, яким зображений у романі Толстого “Війна і мир” Курагін. Микола Андрійович і Андрій Болконський були дуже гуманними, освіченими

людьми, не позбавленими таланту. Їм обом були не чужі ідеї просвітництва.

Проглядався зовнішня їх строгість до себе самих і до всього навколишнього не заважала їм добре ставитися до своїх кріпаків, в якійсь мірі виявляючи про них турботу, за що народ їх поважав. Микола Андрійович мав такі погляди на життя, згідно яких головним для людини було служіння державі. Своєї Вітчизни. Князь щиро вірив у велич Росії, в її прогрес.

Андрій сильно поважав свого батька, захоплювався багатьма його вчинками. Але, на відміну від Миколи Андрійовича, він ставився до держави і влади з деякою часткою скептицизму. Його ідеєю було служіння не конкретно одній державі, а служіння всьому світу і тому він вважав себе громадянином Всесвіту. Можна сказати, що Андрій Болконський сповідував ідею загальної любові. Андрій не сприймає війну, для нього існує справедливих воєн.

Андрій Болконський вважає, що будь-яка війна – Це вбивство. Микола Андрійович, спочатку суворо ставився до свого сина і до дочки, оскільки з погляди збігалися далеко не в усьому. Наприклад, він знущально ставиться до релігійності княжни Марії. Микола Андрійович схильний вважати. Що між людьми не існує такого почуття, як любов.

Всі почуття повинні бути підпорядковані лише суворому виконанню свого обов’язку. Батькові незрозуміла витонченість Андрія, його прагнення знайти ідеал у житті. Для продовження роду Болконський він вважає достатнім і одного онука – сина Андрія і Лізи, і тому не хоче видавати заміж свою дочку. Таке суворе ставлення до дітей змінюється перед смертю Миколи Андрійовича. Переосмисливши все своє життя, він просить у дочки вибачення і вважає що попереду донька чекає щасливе життя.

А його слова: “Загинула Росія”, можна вважати, що Микола Андрійович прийняв ідеї сина про більш велике призначення людини, ніж служіння тільки своєї Вітчизни.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Образи Болконских у романі “Війна і мир”