Образ Всеволода (“Слово о полку Ігоревім”) та Олів’єра (“Пісня про Роланда”)

Всеволод основними рисами характеру нагадує свого брата князя Ігоря. Він є хоробрим, відважним воїном. У битві з половцями зображений як билинний богатир – “буйтур”.

У вирі бою князь забуває про почесті, багатство, золотий батьківський престол у Чернігові, про ласку та пестощі своєї дружини, прекрасної красуні Глібівни. Отже, Всеволод є уособленням бойової відваги й сили.

Побратимом у бою, розумним, мужнім і хоробрим воїном є і Олів’єр – друг Роланда. Він передбачливий і мудрий, оскільки, усвідомивши нерівність сил у Ронсевальській

битві, тричі благає Роланда засурмити в чудодійний рігОліфант, щоб закликати Карла на допомогу. Але Роланд не погоджується, бо сприймає цю пораду як визнання слабкості, не гідної лицаря. Краще смерть у бою, ніж безчестя – вважає Роланд.

Його безрозсудливій відвазі автор протиставляє мудру передбачливість Олів’єра: “Роланд хоробрий, Олів’єр розумний”.

Всеволод своєю запальною натурою більше схожий на Роланда, ніж Олів’єра, але його любов до старшого брата (Ігоря) багато в чому нагадує побратимські стосунки Роланда і Олів’єра.

Важливу роль у “Слові о полку Ігоревім” і “Пісні

про Роланда” відіграють зображувальні засоби. Аналіз їх також радимо здійснювати у зіставленні, що можна зробити на уроці, присвяченому вивченню художніх особливостей “Слова о полку Ігоревім”. Скажімо, розглядаючи картини природи, на тлі якої відбуваються події в поемах, учителеві варто зазначити, що вони є важливою складовою частиною характеристики образів.

Учні можуть підтвердити це конкретними прикладами.

Так, уся основна сюжетна лінія “Слова о полку Ігоревім” – від виступу руської дружини в похід до благополучного повернення Ігоря з полону – розвивається на фоні різноманітних картин природи. В поемі широко відображений і рельєф місцевості (річки, озера, болота, моря), і різні природні явища (дощі, грози, сонячне затемнення), і рослинний світ (дерева, степові трави і квіти), і тваринний світ (тур, барс, горностай, сокіл, орел, зозуля, галки) тощо. Руська природа співчутливо ставиться до учасників походу, попереджає їх про небезпеку.

Прикметно, що на початку поеми картини природи забарвлені у похмурі тони.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Образ Всеволода (“Слово о полку Ігоревім”) та Олів’єра (“Пісня про Роланда”)