Низькість і двоєдушність Олексія Швабрина. По повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”

Автор характеризує Швабрина як цинічної порожньої людини, здатного оббрехати дівчину тільки через те, що вона відмовила йому у взаємності. Швабрин робить ряд підлих учинків, які характеризують його як низької людини, здатного на зраду, боягузтво, зрадництво. Гринев і Швабрин улаштовують дуель через дочку коменданта, і, скориставшись неуважністю Гринева, Швабрин ранить його. Список подальших учинків Олексія вінчають, сцени штурму й узяття Білогірської міцності. Зрозумівши, що облоги погано укріпленої міцності не витримати, Швабрин переходить

на сторону Пугачова.

Коли ж лжеимператор учиняє суд, сидячи на ганку комендантського будинку, Швабрин виявляється вже серед старшин заколотників. Для того щоб зберегти своє життя, Швабрин плазує перед Пугачовим. По правді говорячи, доля Олексія незавидна: він приречений вічно залишатися чужим серед своїх, своїм серед чужих. Імовірно, Швабрин попросту спробував забути про таких найважливіші для російського офіцера поняттях, як борг перед батьківщиною, честь, вірність даній присязі. От один із прикладів поводження зрадника: “Швабрин упав на коліна…

У цю мінуту презирство заглушило в мені всі почуття

ненависті й гніву. З огидою дивився я на дворянина, що валяється в ногах випадного козака”. Катуваннями й голодом Швабрин намагався примусити Машу стати його дружиною.

Цей епізод дозволяється благополучно завдяки втручанню самого Пугачова. Олексій Швабрин залишається одним з найбільш яскравих образів зрадника в російській літературі.

Тема зрадництва досить займала Пушкіна. Недарма герой його іншого знаменитого історичного добутку – поеми “Полтава” – заколотний гетьман Іван Мазепа, що зробив зрадництво стосовно Петра Першому. Однак Олексій Швабрин – насамперед втілення дрібного зрадника.

З історії пугачовщини відомо, що нерідко були переходи офіцерів на сторону бунтівників. Після поразки Пугачова суд над такими людьми був безжалісний і суворий.

Зрадництво має безліч облич. Загальним для всіх різновидів зрадництва є зловживання довірою іншої людини. Олексій Швабрин зрадив батьківщину, кохану дівчину, друга, всіх мешканців Білогірської міцності. Цього цілком достатньо для того, щоб терзатися борошнами совісті до кінця свого життя.

Чи випробував їхній Олексій Швабрин, цей низький і двоєдушний герой, оказавшийся між цільними й вірними собі персонажами повести “Капітанська дочка”?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Низькість і двоєдушність Олексія Швабрина. По повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”