Неоднозначність образу Гобсека

Скупість, жадоба до накопичення – це риси, які не раз висміювались у світовій літературі. Але серед галереї образів скупих Гобсек вирізняється саме неоднозначністю.

Чому ж Бальзак показав свого героя саме так? По-перше, Гобсек дуже точно

Вписався в епоху, яка сприяла розквіту лихварства. Це були часи становлення

Влади буржуазії, яка добре знала ціну грошей та їхню силу. Отож Гобсек – дитина

Свого часу. Він вважав, що саме золото – не єдине, за чим варто було б гнатися

Людині, бо воно надійно захищає людину від негараздів,

від усього світу. І

Бальзак показує на диво цікаву особистість. Він не примітивний скнара, який нічого не бачить, крім грошей. Щоправда, лише гроші віддавна стали для нього мірилом цінності людини.

У нього навіть була своя філософія, не позбавлена логічності: гроші дають свободу, а великі гроші – владу.

І все ж він багато чого бачив у житті й зумів дійти певних висновків щодо людських характерів, способу життя. За окремими рисами він бачить людину, як зовнішність Фанні Мальво говорить йому про те, на що вона позичає гроші і як живе, як розраховує їх повернути. Повагу Гобсека викликає саме розумій ставлення

до грошей: якщо вже необхідно позичати гроші, то слід зважити, як і коли ти зможеш їх повернути.

Та й деталі побуту графині де Ресто заводять його в оману. Він розуміє, на кого й чому витрачаються гроші, як і до чого це призведе.

Філософ-лихвар пов’язує гроші й мораль, показуючи знецінення моралі людини, які надто упадають коло грошей. Він правильно міркує про те, як гроші здатні руйнувати будь-які людські стосунки, і не робить винятку для Дервіля, даючи йому гроші під великий відсоток. Справді, обов’язок вдячності часом стає надмірним тягарем для нормальних людських стосунків. То, виходить, Гобсек – це чи не їй перша людина, якій належить велике відкриття шляху до гармонії між мораллю й вчинком?

На жаль, зовсім ні. Розумний і досвідчений лихвар, мудра й хитра людина не помітив, як сам опинився в тенетах жадоби золота.

Гобсек нестямився, як він почав володіти грошима, а вони заволоділи його життям, його помислами, емоціями, всією його душею. Його духовна загибель – великий і повчальний урок для всіх саме тому, що цей образ неоднозначний, глибокий і житгєвий.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Неоднозначність образу Гобсека