“Не все те отрута, що неприємне на смак”

Видатний український філософ, письменник, поет і просвітитель-гуманіст Г. С. Сковорода є автором цілої низки притч-оповідей, які мають алегоричний повчальний характер. Притчі Г. Сковороди з упевненістю можна назвати справжніми байками, бо вини так само мають мораль, діалог і сюжет. У притчах автор висловлював свої особисті педагогічні, естетичні і філософські погляди.

Наприклад, притча Г. Сковороди “Вдячний Еродій” присвячена важливій ролі природних людських нахилів у справі навчання і виховання.

А ось притча “Вбогий Жайворонок”

навчає читачів судити про людей не за обличчям, а за серцем і розумом. В цьому творі письменник виступає проти паразитичного існування і зажерливості панів. Він впевнений, що будь-кому треба жити чесно і стерегтися “споживати чуже добро” – саме так радить своїм читачам Г. Сковорода.

Що не поклав – то не руш. Також автор закликає до гуманності: “Хай болить тебе горе ближнього”.

Відправляючись думкою у майбутнє, Г. Сковорода досить часто замислювався, якою ж буде людина наступних поколінь і яким буде прийдешнє суспільство. Він мріяв про те, що в майбутньому людина буде досконалою – справедливою,

порядною, доброю і розумною. Г. Сковорода усе своє життя шукав відповідь на питання: як зробити людину саме такою? А зробити це можна, насамперед, поширенням знань.

Тому філософ і письменник у працях і філософських листах утверджував культ розуму.

Твори Г. Сковороди допомагають і зараз знайти відповіді на одвічні людські питання. А одним із свідчень глибини творчості письменника є її афористичність. З творів Г. Сковороди пішла мандрувати по світу не одна крилата фраза, серед яких і добре відомий більшості освічених українців вислів “Не все те отрута, що неприємне на смак”.

Цей вираз досить простий для розуміння. Щодо того, як особисто я розумію цю крилату фразу, то я вважаю, що вона чимось нагадує іншу приказку: “Не все то золото, що блищить”. Це позначає, що більшість людей сприймає події, явища і людей по їх зовнішньому вигляду і поверхневим якостям, не замислюючись більш глибоко.

Я вважаю, що цим висловом Г. Сковорода намагався довести до людей, що інших треба сприймати не по зовнішньому вигляду, а по їх душевним та моральним якостям. Те ж саме можна сказати і про будь-які неживі речі. Адже, наприклад, звичайна пігулка, гірка на смак, у деяких випадках може врятувати людині життя, а багато смертельно небезпечних сумішей мають приємний запах і смак.

Таких прикладів з нашого життя можна привести безліч. І тому я вважаю, що треба не забувати крилатий вислів “Не все те отрута, що неприємне на смак” і частіше замислюватися над тим, з чим, або з ким ти маєш справу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
“Не все те отрута, що неприємне на смак”