НАРОДНА ПІСНЯ – ОДИН З НАЙДАВНІШИХ ЖАНРІВ ФОЛЬКЛОРУ

Українська література 6 клас

НАРОДНА ПІСНЯ – ОБЕРІГ ДУШІ НАРОДУ

НАРОДНА ПІСНЯ – ОДИН З НАЙДАВНІШИХ ЖАНРІВ ФОЛЬКЛОРУ

Дерегус М. Як народилась пісня. 1958.

Пісенна народна творчість – невід’ємна частина духовної культури українського народу.

Пісня – це невеликий усний віршований твір, що співається.

Народна українська пісня – це “геніальна поетична біографія українського народу”, це “бездонна душа українського народу, це його слава”. Так написав про народну пісню Олександр Довженко. Українські

матері виколихували піснями щасливу долю для своїх дітей.

Народні співці – кобзарі (бандуристи) та лірники оспівали в думах і піснях історію українського народу, який захищав рідну землю від ворогів, виборював свободу і незалежність.

Триста тисяч пісень склав український народ, серед яких багато справжніх шедеврів незрівнянної краси. Серед них – пісні колискові, побутові, чумацькі, козацькі, стрілецькі, пісні про кохання. До найдавніших народних пісень належать календарно обрядові.

Особливою мелодійністю й поетичністю позначені колискові пісні. Поетичними образами колискових пісень є сон дрімота,

кіт у чер воних чоботях, сіренький котик, зозуля, голуб та ін. Центральним є образ матері, яка над колискою виспівує свої мрії і сподівання на щасливу долю сина чи доньки.

Українська народна пісенна творчість – це неоціненна скарбниця вічно юного і самобутньо-образного слова. Її вивчають письменники, збирають, щоб передати у спадок наступним поколінням, щоб не переривалася ніколи ця золота ниточка народної творчості. Чи не тому кращі літературні твори письменників стають народними піснями. І це, мабуть, найбільше щастя для митця – почути свою пісню з уст народу.

Що? Коли? Чому? Як?

1. Який твір називають народною піснею? 2. Яка різниця між народною піснею та літературною? 3. Як ви розумієте слова Олександра Довженка, сказані ним про українську пісню? 4. Яке значення народної пісні? 5. Які види народних пісень ви знаєте?

6. Які пісні вважають найдавнішими? 7. Назвіть основні образи і мовні особливості колискових пісень. 8. Яких ви знаєте народних співців?

На яких музичних інструментах вони грають? 9. Які літературні пісні стають народними? 10.

Опишіть картину М. Дерегуса “Як народилась пісня”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

НАРОДНА ПІСНЯ – ОДИН З НАЙДАВНІШИХ ЖАНРІВ ФОЛЬКЛОРУ