” Наполеонізм в романі Стендаля “Червоне і чорне”

Наполеон Бонапарт, як сказав про нього О. С. Пушкін – це “володар людських доль”. Під зіркою слави видатної в усіх відношеннях особистості пройшло не одне людське життя. Героїчний полководець, який створив і врятував Французьку Республіку, спокусився мішурою корони і втратив свою необмежену владу над народами Європи. Одним із знаменитих прихильників Наполеона був і Фредеріко Стендаль, який буквально обожнював імператора. Прикладом тому може бути книга “Життя Наполеона”, написана Стендалем в 1817-1818 роках.

У цьому романі Наполеон

зображувався як надзвичайна особистість, людина, велична своїм розумом, залізною волею і життєвою енергією.

Жюльєн Сорель, головний герой ще одного роману Стендаля “Червоне і чорне”, як і сам автор твору, був народжений в героїчну епоху. У дитинстві Сорель мав можливість спостерігати марші наполеонівських драгунів, він завмирав від захоплення, коли чув розповіді про переможну ходу армії Наполеона по Європі. З самого дитинства Жюльєн мріяв про блискучу кар’єру військового, представляв у яскравих фарбах те, як його кумир Наполеон Бонапарт, проб’ється у вищі кола суспільства.

Проте всі його мрії

були пов’язані з епохою революції, яка до того часу вже канула в небуття.

В результаті Жюльєн Сорель стає всього лише гувернером і попереду його чекали не поля грандіозних битв, що приносять славу, а всього лише похмурі коридори, по яких пробиваються до визнання у вищому суспільстві його сучасники. Сорель вирішує, що в нинішній ситуації йому краще стати священиком, і одягає на себе чорну рясу, яка так не підходить до його красивого обличчя. За часів правління Наполеона він зміг би виділитися з натовпу, висунутися і зайняти високе положення в суспільстві. Однак навіть у свій час цей честолюбний юнак домігся значних успіхів, про які міг тільки мріяти будь-який молодий селянин.

Але тільки не честолюбний Жюльєн Сорель.

Головний герой роману читає оповідання про кампанії Наполеона в Італії та його перебування в якості в’язня на острові Святої Олени. Він мріє піднятися на таку ж висоту, як і його ідеал, він мріє стати кумиром для мільйонів людей. Все, про що б не думав Жюльєн Сорель на початку свого самостійного життя, повертає його думки до улюбленого імператора. Прочитані Наполеоном книги, його зауваження щодо моди, його манера розмовляти і робити компліменти – все це було для Сореля керівництвом до дії. Навіть про підкорення серця мадам Реналь Жюльєн думав, як колись Наполеон думав про завоювання чергової фортеці.

Стихія Сореля – це героїчна епоха подвигів, яка, на жаль, до моменту його народження вже пройшла. Незважаючи на це, він все одно йде в бій, перемагаючи в уяві своїх ворогів. Він іде в бій один проти всіх, як і його кумир. Жюльєн Сорель – самотній і гордий чоловік, чим він дуже нагадує Наполеона в юності і молодості.

Намагаючись хоробро зберегти риси людяності і свою гідність у світі брехні та інтриг, він не хоче, та й не може служити лакеєм.

Образ Наполеона в романі Стендаля “Червоне і чорне” нерозривно пов’язаний з образом яструба. Саме цей хижий птах здається Жюльєну Сорелю втіленням самотності і сили. І він заздрить цьому яструбові, в якому бачить самого Наполеона. Щоб якось вирватися з тісної клітки жалюгідного існування, щоб перемогти реальних ворогів героя роману – столичну аристократію і провінційних буржуа, щоб завоювати гідне місце і успіх в суспільстві, людина, на думку Жюльєна, повинна бути такою ж сильною і гордою, як цей птах.

При цьому потрібно бути пильним і в кожну секунду готовим до атаки.

Жюльєн Сорель, син простого тесляра, знаходить у собі сили кинути виклик вищому суспільству, відмовляється від захисту на суді і виступає з палкою промовою, розкриваючи всі пороки того суспільства, в яке зовсім недавно так прагнув потрапити. Він – вольова людина, яка змогла пожертвувати собою в потрібному місці і в потрібний час, але не дозволив розтоптати свою людську гідність.

Своє захоплення Наполеоном Бонапартом Стендаль зумів передати в образі головного героя роману “Червоне і чорне” Жюльєна Сореля. Однак при цьому автор прекрасно усвідомлював його подвійну сутність – з одного боку Бонапарт – генерал революційної армії і національний герой, з іншого боку він – честолюбний завойовник, імператор і тиран. Тому в романі “Червоне і чорне”, як і в інших своїх творах, Стендаль намагався показати обидві сторони цієї суперечливої??особистості, роблячи це через сприйняття світу своїми героями.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

” Наполеонізм в романі Стендаля “Червоне і чорне”