“На всіх московські є особливий відбиток”. (Стара Москва в комедії А. С. Грибоєдова “Горі від розуму”.)

“На всіх московські є особливий відбиток”. (Стара Москва в комедії А. С. Грибоєдова “Горі від розуму”.) Наприкінці зими 1824 р. по Москві поширився слух, начебто з’явилася п’єса, у якій висміяне московське вище суспільство, зображене зло й карикатурно. Автором цієї п’єси був Олександр Сергійович Грибоєдов. Талановитий російський дипломат і письменник не випадково обирає місцем дії своєї п’єси московські вітальні.

Колискою автора була аристократична Москва. Москва освічена й вольномыслящая виховала його розум і серце

Москва

народна, героїчна зміцнила його любов до всього росіянина. Комедія “Горі від розуму” – суворе викриття того миру, у якому процвітають кріпосники. П’єса розходилася в списках по всій країні, але не тільки тому, що питання, підняті в ній, були неймовірно актуальними, але й тому, що комедія відрізняється дивною реалістичністю. Головна Діюча особа п’єси навіть не Чацкий, що, безумовно, висловлює дорогі авторові думки, а вся Москва, всі люди, Що Населяють неї.

Спочатку образ столиці складається з пор-)етов окремих героїв, але в третьому й четвертому актах ці портрети оживають у численних персонажах,

гостях на званому обіді в будинку багатого московського пана Павла Опанасовича Фамусова.

“На всіх московські є особливий відбиток”, – говорить хазяїн будинку, що вміє давати людям влучні характеристики. Дійсно, москвичі не схожі на жителів інших міст. У монологах Чацкого й Фамусова даються описи окремих людей, які позначають для читача загальні риси приналежності до “московських”.

Чацкий і Фамусов говорять про різний по-різному.

Фамусов – “стародавній, вірний член” Англійського клубу, що “все своє століття пропрыгал на балах”. Тон Чацкого стає усе більше й більше суворим. Наступний, кого згадує герой п’єси, – аматор кріпосного театру, чий “будинок зеленню розфарбований у вигляді гаю”, але сам він “товстий, його артисти худі”.

Згадує Чацкий і про прийняту в Москві системі виховання, коли батьки


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

“На всіх московські є особливий відбиток”. (Стара Москва в комедії А. С. Грибоєдова “Горі від розуму”.)