Багато назв українських міст і сіл пов’язано з іменами тамтешніх національних героїв, таких, як Іван Сірко, Олекса Довбуш і Устим Кар-мелюк. Народ пам’ятає своїх героїв. Про них створено багато пісень і легенд.
Вони є героями творів Тараса Шевченка, Марка Вовчка, Івана Франка.
Навіть нині в місцевостях навколо Хортиці, Києва, Львова та Карпатських гір залишаються сліди незабутнього минулого України. Численні туристи приїжджають у ці місця, захоплюються красою архітектури та ландшафтів і дізнаються про своїх національних героїв.
У такий спосіб вони рятувалися від феодального гноблення та дедалі дошкульнішої панщини. У степах вони створювали нові села вільних людей і називали себе “козаками”. Козаки жили на півдні сучасних Кременчуцької та Вінницької областей. Вони послуговувалися Дніпром як зручним водяним шляхом до Києва.
У Києві вони продавали рибу, хутра, мед та інші товари. У середині XVI ст. на острові Томаківка, що поблизу сучасного міста Марганець, було засновано першу
Іван Сірко був гетьманом запорозьких козаків. Народився він у Харкові і був народним улюбленцем. Під його проводом козаками було взято татарські фортеці Іслам-Кермен, Очаків, Перекоп та інші.
Він отримав початкову освіту в Харкові, а вищу – у Падуанському університеті (Італія).
На той час (у XVIII ст.) Україна була однією з найрозвиненіших і найдемо-кратичніших держав Європи. З 1648 до 1654 більшість українських земель було загарбано Московією (сучасна Росія), Галичина та Поділля перебували під польською короною, Буковина належала до Молдови, а Закарпаття – до Угорщини. Після того як український народ тривалий час перебував під владою сусідніх держав, почали виникати загони, що воювали з гнобителями. Вони втікали до Карпатських гір і називали себе опришками. Опришки грабували багатих і роздавали їхнє добро.
Жили вони в печерах і лісах. Опришків бачили в Рогатині, Стриї, Соколові, Журові, Рожнятині, Микуличині та Довгопіллі. Озброєні топір-цями, ножами та сокирами, вони вбивали панів у Косові, Коломиї та Печеніжені. Їхніми ватажками були Олекса Довбуш, Сабат і Дранко. Народний герой Устим Кармелюк жив на Поділлі.
Про нього складено чимало пісень і легенд.
Among the most famous is the hero of Ukraine Oleksa Dov-bush. He was legendary person. The legends about this man live in the folk stories today too. The famous Ukrainian writer I. Franko described in his novel “Petrij’s and Dovbushchuks” not only the pages of Dovbush’s life but the life of his children, as well. We all read the famous poem of T. Shevchenko “Haidamaky” about the rebellion called Koli-jivshchyna.
Gonta, one of the leaders of this rebellion, was a captain in the Cossack houseland militia of Potocki, and the voivoda of Kiyiv. In Uman in 1757 he was ordered to attack the Haida-maka forces led by M. Zalizniak. Instead, he and his militia joined the rebells.
Many folk songs and legends were written about him.
It’s important to mention an original and interesting girl who was a historical person. I had once listened to a poem by Lina Kostenko in a TV programme. It was called “Marusia Churai”.
We all know and sing a song and think it is a folk song. But it has an author. Its author is a Ukrainian girl, named Marusia Churai.
Beside this song she wrote many other songs which were sung by Cossacks.