Мордовська земля і її сусіди

В епоху раннього середньовіччя (друга половина I – початок II тисячоріччя н. е.) Володимиро-Суздальське межиріччя було заселено финно-угорськими племенами мордви й муроми. У заволжя жили черемиси. Від цього часу залишилися многичисленние селища й могильники: Старший Кужендеевський, Погибловський і ін.

ДО Х – початку XII вв. у тутешні финно-угорськие землі стали проникати слов’янські переселенці, а незабаром почали навідуватися сюди й князі із дружинами. Російська колонізація району злиття Волги й Оки пов’язана з історією Володимиро-Суздальського

князівства. Першим форпостом переселенців став Городець (Радилов), заснований на Волзі в 1152 р. Від Радилова слов’яни стали проникати на Волзьке лівобережжя.

(За матеріалами роботи Р. И. Орловой і Т. В. Черторицкой)

Місце впадання Оки у Волгу називалося издревле Дятловими горами, напевно, тому що круті обриви тутешніх висот, незручні ні для якої рослинності, залучали на гнездовье безліч птахів, що влаштовують собі житла в землі. Але й люди не залишали ці гори без уваги. Мордва міцно билася за них, тому що це був важливий прикордонний пункт для оборони їхньої батьківщини.

Дятлови гори, що

панують над долинами, широко розкинутими по лівих берегах рік Оки й Волги, представляли удобнейшее місце для спостережень над небезпеками, які могли загрожувати мордовській країні від нападу із трьох сторін: заходу, півночі й сходу, і поступитися ці гори, значило віддати всю мордовську землю під чужоземне панування.

Рушити ж сюди могли сусіди, що мали на відміну від мордви державність – Русь і Волзька Болгарія.

(За матеріалами історичного нарису А. М. Меморського)

Мордовська земля і її сусіди

Орлова Р. И., Черторицкая Т. В. Земля Нижегородська. Гіркий 1988. С. 12.

Мордовська земля і її сусіди

Меморський А. М. Засновник Нижнього Новгорода великий князь Георгій II (Юрій) Всеволодович ( 1189-1889). Історичний нарис. Нижній Новгород, 1889. (Репринт 2002). С. 6-11.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Мордовська земля і її сусіди