Моральність і технічний прогрес

Наше XXІ століття – це вік нових технологій. Техніка стрімко уривається в життя людей, воно полегшує їм праця, заповнює дозвілля людини. Однак технічний прогрес часто вступає в конфлікт із мораллю, суперечить моральним поняттям.

Олександр Бєляєв, бачачи успіхи людства в медицині, ще у двадцятих роках порушував питання про моральну сторону технічного прогресу. У своєму науково-фантастичному романі “Голова професори Доуеля” він розповідав про існування голови людини окремо від свого тіла. Це, звичайно, було доцільно із практичної

точки зору.

Сама можливість існування голови окремо від тіла відкривала безмежні простори, аж до вічного життя. Але це перевертало століттями сформовані подання про смерть людини як про неминуче явище, суперечило всім моральним нормам суспільства.

Цей конфлікт відбувається не тільки в науково-фантастичних добутках, він відбувається й у нашім повсякденному житті щодня й щохвилини. І це не дивно, адже успіхи людства в медицині дійсно були приголомшуючими. Завдяки розвитку хімії й фізики, людство перемогло багато хвороб, які протягом сторіч несли тисячі життів. Відкриття рентгенівських променів і радіохвиль

дозволило лікувати переломи рук, ніг, шиї й навіть хребта. Техніка стрімко вдосконалювалася, і стали можливі операції на серце, а також пересадження органів. Звістка про пересадження органів зробило переворот у науковому світі, однак церква довгий час була проти цього.

Зараз цей метод успішно застосовується у всіх провідних клініках миру.

Удосконалення знарядь праці відбулося з величезною швидкістю. Від плуга на кінній тязі люди перейшли до потужних тракторів. Відбувся переворот у виробництві зброї й військової техніки, але, з іншого боку, остання світова війна віднесла величезну кількість життів: тільки з нашої сторони загинуло більше двадцяти мільйонів чоловік. Завдяки появі автомобілів, літаків і вертольотів, зросла швидкість пересування й покращився комфорт, однак щорічно від авіакомпанії – і автокатастроф гинуть десятки тисяч чоловік. Взагалі технічний прогрес – це дуже суперечливе явище.

Він задав стільки загадок, що всі й за рік не розгадаєш. Дуже важко осмислити, що в нашім світі важливіше: технічний прогрес або моральність. По наведеним мною фактам з художньої й наукової літератури важко вирішити, що потрібніше.

Я не думаю, що людство відмовиться від автомобілів і літаків, всіх зручностей, від атомних електростанцій, які дають біля третини всієї енергії. Скоріше, воно відмовиться від моральності, що набагато страшніше, чим життя без зручностей. Якщо людство втратить свій моральний вигляд, то знову запанує фашизм.

З’являться нові концентраційні табори, у яких, мучачи й убиваючи людей, “доктори” будуть “рухати прогрес”. Адже п’ятдесят років тому фашизм зупинили саме моральні ідеали людства, жаль і взаємодопомога. Тоді люди зрозуміли, що не можна рухати технічний прогрес за допомогою нелюдських експериментів над людьми.

А якщо подивитися з іншого боку, якби панувала моральність, якби технічний прогрес був відсутній, що було б тоді? Тоді ми, швидше за все, так і залишилися б на рівні XV-XVІ століть, де свята інквізиція припиняла б усяку спробу впровадити що-небудь нове. Так що важко оцінити, що важливіше – технічний прогрес або моральність.

Я думаю, що тільки при наявності обох цих речей, при боротьбі одного з іншим може розвитися високорозвинене, гуманне суспільство.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Моральність і технічний прогрес