ЛІТЕРАТУРА ПРОТИ ВІЙНИ
МИХАЙЛО ОЛЕКСАНДРОВИЧ ШОЛОХОВ 1905-1984)
Народився Михайло Олександрович Шолохов на хуторі Кружилін станиці Вешенської, в повіті війська Донського, в сім’ї селянина. Батько письменника, хоч і не мав освіти, був людиною начитаною і докладав усіх зусиль, щоб дати освіту синові, прищепити йому любов до книжки.
На початку 20-х pp. XX ст. Шолохов переїжджає до Москви продовжувати освіту, проте змушений був працювати.
Водночас юнак самостійно поповнював свої знання.
У 1926 році Шолохов розпочав писати роман “Тихий
У роки Другої світової війни М. Шолохов, військовий кореспондент газети “Правда”, брав участь у боях під Смоленськом, Ростовом, на Волзі, фронтовими дорогами дійшов до кордонів Німеччини.
За життя письменник був нагороджений багатьма урядовими нагородами, у 1965 р. йому була присуджена міжнародна Нобелівська премія.
Особливо щиро і щемливо прозвучало невеличке оповідання Михайла Шолохова
Герой зумів перемогти страшні негоди, вистояв під ударами долі, зберіг живу душу і поділився її теплом з такою само знівеченою війною людиною – маленьким хлопчиком Ванюшею, який став його прийомним сином.
Співчутливий автор-оповідач при розставанні з Андрієм Соколовим і Ванюшею не втримався, по його щоці скотилася “пекуча й скупа чоловіча сльоза”. Та такий кінець письменник обрав не для того, щоб розм’якшити жалістю почуття читачів, а щоб затаврувати війну, яка приносить людям стільки горя і страждань.
Запитання
1. Який досвід життя мав письменник Шолохов?
2. Яка тема оповідання “Доля людини”?