Мах Петро – Біографія

Мах Петро Петрович – український громадський діяч, поет, письменник, публіцист, пісняр. Заслужений діяч мистецтв України (2009). Член Національної спілки письменників України.

Почесний громадянин Луцька.

Мах Петро народився 25 травня 1934 року у селі Корхів Білгорайського повіту Люблінського воєводства, Польща. У квітні 1941 року батько поета загинув від рук польського шовініста. У 1944 році сім’я внаслідок депортації опинилася в голодному Мелітополі Запорізької області, а в 1945 році переїхала на Волинь.

Навчався у Підгаєцькій семирічці,

у Луцькій середній школі № 1. Закінчив українське відділення філологічного факультету Львівського університету ім. Івана Франка.

Працював журналістом, виїзним редактором львівського видавництва “Каменяр” по Волинській та Рівненській областях. деякий час працював у газеті “Радянська Волинь”, але був звільнений за те, що з попом поховав рідну матір.

Петро Мах – член національної спілки письменників України (з 1963). Перший голова створеної у 1980 році Волинсько-Рівненської організації Спілки письменників України. Є автором поетичних, прозових та публіцистичних книг. У них – тонка лірика,

волинська природа, незламний дух борця за рідне слово, за волю України.

У його творчому доробку також сценарії телефільмів. На тексти віршів створені пісні “Ожини”, “Питала мати в далини”, “Сповідь сивого клена”, “На білих крилах рушників” та інших. Його твори друкувалися за кордоном, зокрема у Польщі та Словаччині, перекладалися на мови європейських країн.

Петро Мах стояв біля витоків багатьох громадських організацій (“Конгресу інтелігенції Волині”, “Просвіти”, “Товариства книголюбів”). Він – почесний професор Волинського державного університету імені Лесі Українки.

Помер Мах Петро 17 березня 2011 в Луцьку.

Вшанування пам’яті

У 2012 р. урочисто відкрито меморіальну дошку пам’яті Петра Маха на фасаді Луцької спеціалізованої школи № 1, де він навчався. А в кабінеті української мови розмістили музейну експозицію присвячену літературній спадщині поета.

1 червня 2013 року вступило в силу рішення міської ради Луцька про перейменування вулиці Баумана на вулицю Петра Маха.

Нагороди та відзнаки

Почесна грамота Президії ВР УРСР (1984) Заслужений діяч мистецтв України (2009). Лауреат літературної премії “Благовіст” Лауреат волинської обласної премії ім. Олександра Гаврилюка Лауреат волинської обласної премії ім. Агатангела Кримського


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Мах Петро – Біографія