Майстер і Маргарита характеристика образу Воланда

Воланд – персонаж, що утілює нескінченний і незбагненний універсум в єдності нерозривних протилежностей, перебуває “по той бік добра і зла” і віддає перевагу справедливості над милосердям. Ср. монументальний істинний “вигляд” В., що приймається їм у фіналі : “Маргарита не могла б сказати, з чого зроблений привід його коня, і думала, що можливо, що це місячні ланцюжки і самий кінь – тільки брила мороку, і грива цього коня – хмара, а шпори вершника – білі плями зірок”. Поява В. серед людей пов’язана з актуалізацією основних

філософських проблем, зміною культурної парадигми(присутність під час допиту Иешуа Пілатом, бесіда з Иммануилом Кантом, зустріч з Берліозом і Бездомним, що розмовляють про Христа). Ім’я В. запозичене з “Фауста” Гете(йому. der Vоlаnd – біс), і перед людьми персонаж з’являється в традиційній культурній “ролі” сатани.

У романі Булгакова пропонується також інший варіант імені персонажа – “Фаланд”: це, зокрема, свідчить про те, що наголос тут падає на останній склад(Воланд). В образі В. підкреслений театрально-оперний початок: не випадково він виступає “артистом” – як чорний маг. З’єднання

протилежностей в образі В. підкреслено багатьма способами, починаючи з портрета. В. з’являється на Патріарших ставках перед Берліозом і Бездомним, і ті послідовно приймають його за іноземця, шпигуна-емігранта, ученого-історика, божевільного. У розмові про можливості людини “управляти” власним життям В. передбачає співрозмовникам їх долі.

В якості доказу історичності Ісуса В. закликає до відмови від яких-небудь “точок зору”, виступаючи адептом безпередумовного знання, і викладає епізоди допиту Иешуа Пілатом, бесіди Пілата з Каифой і оголошення вироку; при цьому словесно відтворена ним реальність має практично матеріальну “відчутність”. Як з’ясовується згодом, розповідь Воланда одночасно є фрагментом роману про Понтія Пілата, написаного Майстром; стосунки між цими персонажами важливі і складні: наприклад, літера на візитній картці Воланда сприймається як перевернуте “М” на шапочці Майстра; кохана Майстра, щоб врятувати його, виконує функції хазяйки балу і як би дружини Воланда і т. п. Явившись до Лиходееву в якості артиста, В. “викидає” його з Москви, поселяясь в квартирі № 50 будинків № 302-бис по Садовій вулиці. Під час сеансу чорної магії у Вар’єте В. у бесіді з Коровьевым(Фаготом) ставить питання про те, чи змінилися москвичі внутрішньо, – а після епізоду з відривом голови у Бенгальського робить висновок: “Звичайні люди… Загалом, нагадують колишніх.”. Від імені В. Маргарита отримує пропозицію бути хазяйкою його щорічного балу ста королів.

Коли вона з’являється в спальні В., той грає в шахи з Бегемотом, при цьому Гелла натирає його коліно маззю: сам В. пояснює, що це не ревматизм, а хвороба, “залишена на пам’ять однією чарівною відьмою”. В. показує Маргариті свій дивовижний глобус, що дозволяє йому знати про все, що відбувається на земній кулі. Під час балу В. розмовляє з головою Берліоза, знову виражаючи зневагу до “теорій”, проте приєднуючись до однієї з них, “згідно якої кожному буде дано по його вірі”, – т. е. фактично цитує Євангеліє. У розмові з бароном Майгелем В., передбачаючи йому швидку смерть, виражає намір прискорити її, щоб позбавити барона “від томливого очікування”: після цього Азазелло вбиває Майгеля. Після балу В. виконує спочатку прохання Маргарити відносно Фріди, потім повертає Маргарите Майстра, “витягаючи” його з клініки Стравінського.

Крім того, В. відновлює рукопис роману Майстра, спалений автором, і допомагає героям знову опинитися в арбатском підвалі. Сидячи на балюстраді Пашкова удома, В. розмовляє з Левієм Матвієм, посланим від Иешуа з проханням дарувати Майстрові і Маргариті спокій. Після цього Азазелло за дорученням В. вбиває героїв, і вони знову приєднуються до В. зі свитою. У горах В. демонструє Майстрові їх “загального” героя – Понтія Пілата, дозволяючи Майстрові помилувати і звільнити його.

Услід за цим В. дарує Майстрові і Маргариті “вічний будинок” і зникає разом зі свитою, кинувшись в прірву.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Майстер і Маргарита характеристика образу Воланда