ЛІТНІ ДИВА. ВАДИМ СКОМАРОВСЬКИЙ “КОЗУБОК-КОЛОБОК”

II семестр

З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)

ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 4

Урок 82. ЛІТНІ ДИВА. ВАДИМ СКОМАРОВСЬКИЙ “КОЗУБОК-КОЛОБОК”

Мета: вдосконалювати навички виразного читання, вмілого використання інтонацій у мовленні; розвивати художнє сприймання явищ природи, творчу уяву; виховувати любов до прекрасного.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Вправи для розвитку артикуляції дихання

– Повний вдих і видих носом.

– Проговорити голосні звуки без голосу.

– Міцно закрити

рота. Язиком торкатися то лівої, то правої щоки.

– Голосно цокати язиком.

2. Робота над скоромовкою. Гра “Дощик”

Росте липа біля Пилипа.

3. Гра “Перестав усе, як треба”

Засобакали гавки.

Закицькали нявки.

Закачкали кряки.

Забаранили беки.

Зажабали кваки.

Закізкали меки.

За зірки сховалось небо.

4. Робота над чистомовкою

Вітерець у лісі – ш-ш-ш.

Повзе вуж у траві – с-с-с.

Прилетів жук – ж-ж-ж.

Заспівав комарик – з-з-з.

Чайник пару випускає – к-к-к.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Робота в парах. Гра “Ти – мені, я – тобі”

Учні

в парах читають виразно вірш.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Назвіть літні місяці.

– Як ви вважаєте, який з них найвеселіший?

– Вадим Скомаровський пропонує нам помандрувати в літечко.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання вірша В. Скомаровського “Козубок-Колобок” (с. 87-88)

1) Виразне читання вірша вчителем.

– Які картини поставали у вашій уяві під час слухання вірша?

2) Словникова робота.

А) Довідкове бюро.

Козубок – невеличкий кошик, сплетений з лози або кори.

Оболонь – заплавні луки, що затоплюються під час повені.

Б) Читання стовпчиків слів “буксиром” за вчителем.

Схилу повз

Навкруг явори

Вузькій гостинці

Стежинці кругленький

Прочитати слова скоромовкою, “дощиком”.

Фізкультхвилинка

3) Робота в парах.

Учні читають виразно вірш одне одному.

– Визначте настрій вірша.

4) Читання вірша учнями “ланцюжком” за строфами.

5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

– Яким ви уявляєте місяць червень? Що передають виділені слова?

– Чому поет порівнює козубок з колобком?

– Як автор пояснив появу суниць на схилах гори, у лузі?

– Чи сподобалася вам його вигадка?

– Які явища природи постають живими істотами у віршах Вадима Скомаровського? Що ви можете розповісти про їхню поведінку?

6) Гра “Добери риму”.

Ліс… (ніс);

Стежинці… (гостинці);

Горбок… (козубок, колобок);

Вмостився… (покотився);

З гори… (явори);

Схилу… (похилу);

Луг… (навкруг);

Оболоні… (червоні).

2. Цікаво знати!

Червень – шостий місяць року в григоріанському календарі (четвертий у давньоримському), має 30 днів. На цей місяць припадає день літнього сонцестояння – 21 (22) червня – найдовший світловий день у році (17 год 30 хв).

Назва червень походить від слова червець. Саме в цей час з’являється сокоживна комаха – кошеніль (червець). З неї в давнину добували червону фарбу, якою фарбували давньоруські стяги. Її також продавали сусіднім державам. До цього місяць звався: кресень, гедзень, червивий місяць, гнилець, ізок (коник).

За іншою версією, місяць називається червень, бо у цьому місяці ягоди червоніють. Ще одна версія – найкрасивіший місяць року – все цвіте, яскраве, сочне, красиве, “червоне”. Звідси й назва “найкрасивішого” – “червоного” місяця – червень.

Жодний інший місяць не починається в той самий день тижня, у який починається червень. З решти місяців тільки травень володіє цією властивістю. Червень кожного року закінчується в той самий день тижня, як і березень.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Чи сподобався вам урок?

– Що найбільше вас зацікавило?

– Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати вірш. Намалювати до нього ілюстрацію.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

ЛІТНІ ДИВА. ВАДИМ СКОМАРОВСЬКИЙ “КОЗУБОК-КОЛОБОК”