ЛІТЕРАТУРА ДОБИ ВІДРОДЖЕННЯ

Відродження, або Ренесанс (фр. Renaissance, італ. Rinascimento) – епоха в історії культури Європи, що прийшла на зміну культурі середньовіччя і передувала культурі нового часу.

Приблизні хронологічні межі епохи – XIV-XVI століття. Доба Відродження включає три фази: раннє (XIV ст.), високе (XV-XVI ст.) та пізнє Відродження (XVI – початок XVII ст.). Виникло воно в Італії, а пізніше поширилось і на інші європейські країни – у XV-XVI століттях ідеї Ренесансу поширюються “п Францію та Німеччину, а в Англії й Іспанії Відродження припадає ми XVI – початок XVII ст.

Визначними

представниками цієї епохи и її літературі були Франсуа Рабле, Мішель де Монтень, П’єр Ронсар у Франції, Мігель де Сервантес, Лук де Камоенс в Іспанії, Джованні Боккаччо, Франческо Петрарка в Італії, Джефрі Чосер, Томас Мор, Вільям Шекспір в Англії.

Відмітні риси доби Відродження – світський характер культури та її антропоцентризм (тобто інтерес у першу чергу до людини та її діяльності). З’являється цікавість до античної культури, відбувається ніби її “відродження” – так і з’явився цей термін. Водночас література замість латини почала використовувати національні мови, з’явився

інтерес до народної творчості при одночасному зацікавленні античними зразками.

Для мистецьких творів цієї доби були характерні ясність естетичного мислення, простота і конкретність.

У ренесансному світогляді сформувався культ людської особистості, людське “Я” утверджувалося як богорівне. Через цікавість до людських потреб митців доби Відродження їх називали гуманістами. Важливою рисою творчості гуманістів було відкриття світу й людини, прагнення до пізнання всього, що пов’язане з людиною, пошуки шляхів до щастя людини.

Гуманісти обстоювали право людини радіти й бути щасливою у цьому, земному житті.

Центральною постаттю епохи був митець, який виборював своє право змінювати, вдосконалювати світ за естетичними законами.

У другій половині XVI ст. на зміну ренесансному мистецтву в Європі приходить маньєризм і раннє бароко.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

ЛІТЕРАТУРА ДОБИ ВІДРОДЖЕННЯ