“Кожне життя є особистим поглядом на Всесвіт за Хосе Ортега-і-Гассетом”

Хосе Ортега-і-Гассет – це іспанський соціолог і філософ, який був сином літератора, завдяки цьому добре знався на літературі і при цьому творив досить цікаву філософію. Поспостерігати за певною життєвою філософією, поглянути на її особливості та характеристики, задуматися про практичну користь від певних філософських поглядів і думок – цікаво завжди, без винятків. Саме з цієї причини цілком можна погодитися і з тим, що філософія Хосе Ортеги-і-Гассета теж повинна бути адекватно розглянута і проаналізована.

Як відомо, найбільш відомими

і прославленими працями цього іспанського філософа стали “Повстання мас” і “Дегуманізація мистецтва”, обидві з яких були ним написані в 30-х роках 20-го століття. У цих працях основним став виклад принципу доктрини масового суспільства, відповідно до якої, на думку автора, склався певний життєвий лад, що включає бюрократію, духовну атмосферу і поширення грошових відносин на всі сфери життя. Сам письменник досить критично висловлювався щодо такого стану речей.

Він був переконаний, що такий стан речей не може існувати вічно, що незабаром повинна виникнути нова ідеологія і переконання, згідно з якими

виникне нова елітна верства людей, яка буде діяти не в контексті вчинків інших, а згідно зі своєю внутрішньою волею і переконаннями.

Крім того, однією з ідей філософії Хосе Ортеги-і-Гассета була ідея про те, що життя є особистим поглядом кожної окремої людини на Всесвіт. Згідно цієї ідеї, людина може сформувати власні уявлення про буття і Всесвіт, але зробити це їй буде вкрай складно, адже суспільство прагне цілком домінувати і контролювати її, нав’язуючи людині певний порядок денного, думки та переконання. Але якщо людина зможе думати самостійно, а не тільки прислухатися до того, що їй намагається нав’язати не завжди правильне і логічне суспільство, то така людина зможе наблизити себе до нової еліти людства.

Як показує дійсність, цей іспанський філософ був абсолютно правий. У сучасному світі вкрай мало людей, які думають самостійно і власними силами, а не просто приймають чужі і грубо нав’язані думки. Така ситуація в цілому логічна, адже набагато простіше прислухатися до того, що тобі хтось скаже, ніж застосувати власний розум і подумати самостійно.

Втім, ті, хто вийде за межі такого примітивного розуміння всього світу навколо і вирішить думати своїми силами, отримає шанс стати новою правлячою елітою.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

“Кожне життя є особистим поглядом на Всесвіт за Хосе Ортега-і-Гассетом”