Короткий зміст роману Злочин і покарання Достоєвського Ф. М

ЗЛОЧИН І ПОКАРАННЯ Частина перша

Дія відбувається жарким задушливим летом у Петербурзі. Родіон Романович Розкольників, що кинув навчання студент, живе в тісній комірці в убогості. Щоб відтягнути час плати за квартиру, уникає господарки.

Розкольників несе в стан годинники бабі-процентщице, Алене Іванівні, що живе зі своєю зведеною сестрою. У голові його зріє план убити бабу. У распивочной Розкольників знайомиться із Семеном Захаровичем Мармеладовим. Той розповідає про свою дружину й про дочку від першого

шлюбу – Соні. Дівчина змушена була торгувати собою на панелі, щоб прокормити себе, сестер і братів.

Розкольників відводить Мармеладова додому й непримітно залишає там гроші. Ранком Розкольників одержує листа від матері. Вона вибачається за те, що не змогла вислати гроші, розповідає про сестру Дуне. Вона надійшла на службу до панам Свидригайловим. Марфа Петрівна Свидригайлова, довідавшись, що її чоловік змінює Дуню до любовного зв’язку, відмовила дівчині від місця.

Але незабаром усе розкрилося. Петро Петрович Лужин сватається до Дуне. Лужин їде в Петербург відкривати адвокатську контору.

Розкольників

вирішує перешкодити шлюбу, адже він розуміє, що сестра погоджується стати дружиною Лужина заради нього. На вулиці Родіон зустрічає п’яну дівчинку, що вже готовий спокусити якийсь негідник, і дає гроші городовому, щоб той відвіз дівчинку додому. Розкольників розуміє, що це життя змінити не можна, але не хоче із цим миритися.

Він збирається до свого друга Разумихину, але передумує. По дорозі додому він засипає в кущах. Раскольникову сниться сон про забиту на смерть коня.

Прокинувшись, він знову думає про вбивство. Направляючись додому, Розкольників випадково чує, як сестру баби Лизавету запрошують у гості. Баба повинна залишитися одна.

У трактирі Розкольників чує розмова офіцера й студента про бабу і її сестру. Студент говорить, що ограбував і вбив би її без зазору совісті. Удома Родіон готується до вбивства: краде сокиру у двірника, загортає деревинку із залозкою в папір – “нова застава”. Приходить до баби, відволікає її “заставою” і вбиває процентщицу. Раптово повернулася Лизавету теж доводиться вбити.

У двері хтось дзвонить, він не відкриває. Що прийшли йдуть за двірником, Розкольників ховається в ремонтованій квартирі й тікає. Частина друга Вдома Розкольників знищує сліди злочину. Двірник приносить йому повістку.

У ділянці виявляється, що його викликали із приводу несплати грошей квартирній господарці. У ділянці він чує розмову про вбивство баби. Від хвилювання Розкольників зомліває й говорить, що нездорово.

Взявши будинку речі баби, Родіон ховає їх під каменем у провулку. Разумихин, вислухавши оповідання Раскольникова, пропонує йому свою допомогу. На вулиці Розкольників ледве не потрапив під колеса екіпажа, якась купчиха подає йому 20 копійок, він їх викидає в Неву. Розкольників занедужав, у нього починається марення.

Разумихин і куховарка Настасья доглядають за ним. Артільник приніс гроші від матері. Разумихин купує на них Раскольникову одяг.

З розмови Разумихина й студента-медика Зосимова Розкольників довідається, що по підозрі в убивстві баби арештований фарбар Миколай. Але він провину свою заперечує. До Раскольникову приходить Лужин і повідомляє, що приїжджають сестра й мати Родіона. У тім же готелі, де вони остано пилися й за яку платить Лужин, живе його друг Андрій Семенич Лебезятников.

Лужин міркує про те, що таке прогрес. Але розмова знову вертається до вбивства баби. Зосимов говорить, що слідчий опитує всіх тих, хто закладав речі в баби.

Гуляючи, Розкольників попадає в провулок, де розташовані публічні будинки. І трактирі його зустрічає Заметів і розмовляє з ним про фальшивомонетників. Заметів, що був у ділянці разом з Раскольниковим і нидел його непритомність, підозрює його в убивстві. Розкольників відмовляється від запрошення Разумихина піти на новосілля. На мосту він бачить, як жінка стрибає з мосту, неї витягають. Розкольників думає про самогубство.

Він іде на місце злочину, але його виганяють. Родіон коливається: іти або не йти йому в поліцію. Почувши шум на вулиці, Розкольників направляється до юрби. Якась людина потрапила під коня.

Довідавшись Мармеладова, Розкольників несе його додому. Удома Мармеладов умирає, посилають за Священиком і Сонею. Перед смертю Мармеладов просить прощення в Соні.

Розкольників віддає всі свої гроші дружині Мармеладова. Іде до Разумихину. Потім вони разом ідуть до Раскольникову додому. По дорозі розмовляють про Заметове, Зосимове й Норфирии Петровича. Удома Розкольників бачить свою матір і сестр


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Короткий зміст роману Злочин і покарання Достоєвського Ф. М