Короткий виклад сюжету Шоу “Будинок, де розбиваються серця”

Дія відбувається вересневим вечором в англійському провінційному будинку, за формою своєї напоминающем корабель, тому що його хазяїн, сивоволосий старий капітан Шатовер, всю життя проплавав по морях. У будинку крім капітана живуть його дочка Гесиона, дуже гарна сорокапятилетняя жінка, і її чоловік Гектор Хэшебай.

Туди ж приїжджають запрошені Гесионой Элли, молоденька приваблива дівчина, її батько Мадзини Дэн і Менген, літній промисловець, за який Элли збирається вийти заміж. Приїжджає також леді Эттеруод, молодша сестра Гесиони, що отсутствовали

в рідному будинку останні двадцять п’ять років, оскільки жила із чоловіком в усіх по черзі колоніях британської корони, де він був губернатором. Капітан Шатовер спочатку не довідається або ж робить вигляд, що не довідається в леді Эттеруод своєї дочки, чим неї дуже засмучується

Гесиона запросила до себе Элли, її батька й Менгена, щоб розбудувати її шлюб, тому що вона не хоче, щоб дівчина виходила заміж за нелюбиму людину через гроші й подяку, що вона випробовує до нього за те, що колись Менген допоміг її батькові уникнути цілковитого руйнування. У розмові з Элли Гесиона з’ясовує, що дівчина закохана

в якогось Марка Дарували, з яким познайомилася недавно і який розповідав їй про свої надзвичайні пригоди, чим і скорив її. Під час їхньої розмови в кімнату заходить Гектор, чоловік Гесиони, гарний, добре збережений п’ятдесятилітній чоловік. Элли раптово вмовкає, блідне й похитується. Це і є той, хто представився їй як Марко Дарнли.

Гесиона виганяє чоловіка з кімнати, щоб привести Элли в почуття. Придя в себе, Элли відчуває, що в одна мить лопнули всі її дівочі ілюзії, а разом з ними розбилося й серце

На прохання Гесиони Элли розповідає їй усе про Менгене, про те, як він у свій час дав її батькові велику суму, щоб не допустити банкрутства його підприємства. Коли підприємство все-таки збанкрутувало, Менген допоміг її батькові випутаться з настільки складної ситуації, купивши все виробництво й давши йому місце керуючого. Входять капітан Шатовер і Менген.

Капітанові з першого ж погляду стає зрозумілий характер відносин Элли й Менгена. Він відговорює останнього женитися через велику різницю у віці й додає, що його дочка будь-що-будь вирішила розбудувати їх весілля

Гектор уперше знайомить із леді Эттеруод, що колись ніколи не бачив. Обоє роблять один на одного величезне враження, і кожний намагається заманити іншого у свої мережі. У леді Эттеруод, як зізнається Гектор своїй дружині, є сімейна диявольська чарівність Шатоверов. Однак закохатися в неї, як, втім, і в будь-яку іншу жінку, він не здатний.

По запевненню Гесиони, т же саме можна сказати й про її сестру. Весь вечір Гектор і леді Эттеруод грають один з одним вкошки-мишки.

Менген бажає обговорити свої відносини з Элли. Элли повідомляє йому, що згодно вийти за нього заміж, посилаючись у розмові на його добре серце. На Менгена знаходить приступ відвертості, і він розповідає дівчині, як розорив її батька. Элли тепер це вже байдуже. Менген намагається відступитися.

Він уже не палко бажає брати Элли в дружин. Однак Элли загрожує, що якщо він здумає розірвати заручини, то йому буде тільки гірше. Вона шантажує його.

Він падає в крісло, викликуючи, що його мозки цього не витримають. Элли гладить його від чола до вух і гіпнотизує. Під час наступної сцени Менген, на вид сплячий, насправді все чує, але не може поворухнутися, як його не намагаються розбуркати навколишні

Гесиона переконує Мадзини Дэна не видавати дочка за Менгена. Мадзини висловлює все, що думає про нього: що той нічого не розуміє в машинах, боїться робітників, не може ними керувати. Він така дитина, що не знає навіть, що йому є й пити. Элли створить йому режим. Вона ще змусить його поплясать.

Він не впевнений, що краще жити з людиною, який любиш, але який все життя в когось на побегушках. Входить Элли й клянеться батькові, що вона ніколи не зробить нічого такого, чого вона не хотіла б і не вважала б потрібним зробити для власного блага

Менген прокидається, коли Элли виводить його зі стану гіпнозу. Він у люті від усього почутого про себе. Гесиона, що весь вечір хотіла перемкнути увагу Менгена з Элли на себе, бачачи його сльози й докори, розуміє, що серце його теж розбилося в цьому будинку.

А вона й не підозрювала, що в Менгена воно взагалі є. Вона намагається його утішити. Раптом у будинку лунає постріл. Мадзини приводить у вітальню злодія, якого тільки що ледве було не підстрелив. Злодій хоче, щоб на нього заявили в поліцію й він зміг би надолужити свою провину, очистити совість.

Однак нікому не хочеться брати участь у судовому процесі. Злодієві повідомляють, що він може йти, і дають йому грошей на те, щоб він зміг придбати нову професію. Коли він уже перебуває у дверях, входить капітан Шатовер і довідається в ньому Била Дэна, свого колишнього боцмана, що його колись обікрав. Він наказує служниці замкнути злодія в далекій кімнаті

Коли всі розходяться, Элли розмовляє з капітаном, що радить їй не виходити за Менгена й не дозволяти страху перед бідністю керувати її життям. Він розповідає їй про свою долю, про своє заповітне бажання досягти сьомого ступеня споглядання. Элли почуває себе з ним незвичайно добре.

Усі збираються в саду перед будинком. Коштує прекрасна тиха безмісячна ніч. Усі почувають, що будинок капітана Шатовера – дивний будинок. У ньому люди поводяться не так, як це прийнято. Гесиона при всіх починає запитувати в сестри її думка із приводу того, чи коштує Элли виходити заміж за Менгена тільки через його гроші.

Менген у жахливому сум’ятті. Він не розуміє, як можна говорити таке. Потім, розлютившись, втрачає обережність і повідомляє, що власних грошей у нього немає й ніколи не було, що він просто бере гроші в синдикатів, акціонерів і інших ні до чого не придатних капіталістів і пускає фабрики в хід – за це йому платять платню. Усі починають обговорювати Менгена при ньому ж самому, отчого він зовсім втрачає голову й хоче роздягнутися догола, тому що, на його думку, морально все в цьому будинку вже догола викрилися

Элли повідомляє, що однаково вже не зможе вийти заміж за Менгена, тому що півгодини назад на небесах відбувся її шлюб з капітаном Шатовером. Вона віддала своє розбите серце й свою здорову душу капітанові, своєму духовному чоловікові й батькові. Гесиона знаходить, що Элли надійшла незвичайно розумно. Поки вони продовжують бесіду, удалині чується глухий вибух.

Потім дзвонять із поліції й просять погасити світло. Світло гасне. Однак капітан Шатовер запалює його знову й зриває із всіх вікон штори, щоб будинок було краще видно. Усі порушені.

Злодій і Менген не хочуть випливати в укриття в підвал, а залазять у піскову яму, де в капітана зберігається динаміт, правда їм про цьому не відомо. Інші залишаються в будинку, не бажаючи ховатися. Элли навіть просить Гектора самого запалити будинок. Однак часу на це вже немає.

Страшний вибух трясе землю. З вікон із дзенькотом вилітають розбиті стекла. Бомба потрапила прямо в піскову яму. Менген і злодій гинуть.

Літак пролітає мимо. Небезпеки більше немає. Дім-корабель залишається непошкоджений. Элли від цього в розпачі. Гектор, все своє життя проведший у ньому як чоловік Гесиони або, точніше, її кімнатної собачки, теж жалує, що будинок цілий.

На його особі написана огида. Гесиона пережила чудові відчуття. Вона сподівається, що, може бути, завтра літаки прилетять знову.

Е. В. Семина

Джерело: Всі шедеври світової літератури в короткому викладі. Сюжети й характери. Закордонна Література XX століття.

М.: “Олімп”; ТОВ “Видавництво ACT”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Короткий виклад сюжету Шоу “Будинок, де розбиваються серця”