Комедія “Хазяїн” Івана Карпенка-Карого – видатне досягнення української драматургії XIX ст

Спадщина І. Карпенка-Карого (Тобілевича) – 18 п’єс. Драматургічна творчість його – найбільше досягнення української класичної драматургії XIX ст. Творчо засвоївши досягнення своїх попередників – І. Котляревського, Г. Квітки-Основ’яненка, Т. Шевченка, М. Гоголя, О. Островського, він створив жанр української соціальної комедії.

“Хазяїн” – найвизначніша, найкраща реалістична сатирична комедія Карпенка-Карого, – вершина його творчості. У чому Ж полягає її реалізм?

По-перше, драматург показав, як у пореформеному українському

селі відбувалося посилене класове розшарування, як пролетаризувалась сільська біднота і народжувалась сільська буржуазія – глитаї, з яких виростали великі капіталісти-землевласники.

Друге, що заслуговує на увагу: такі глитаї були “дикою, страшенною силою”. “Так буде, як я хочу!” – каже Пузир. “Захочу – помилую, захочу – роздавлю!” – ніби в унісон мовить Дикой. Так що це було і в російському купецькому домі, і в хаті українського сільського багатія: влада грошей, нестримна жадоба до збагачення.

По-третє, відбувається процес витіснення з економічної сфери родовитого дворянства,

руйнування новонароджених буржуазією “дворянських гнізд” (образ Золотницького).

– А скільки б ви, справді, взяли за Капустяне?

– Два мільйони! А? Не по зубах?

– Продавайте, то й побачите, чи по зубах, чи ні!

– Не можна разом все ковтнуть – підожди трохи! От я строю сахарний завод, завод лопне – Капустяне твоє! (Золотницький і Пузир)

І нарешті, четверте: драматург правдиво показав безсилля інтелігенції в боротьбі з деспотизмом хижаків.

Потворне в п’єсі ми побачили. А завдяки чому створене смішне? Адже це комедія!

По-перше, це суперечність між дрібновласницькою психологією хазяїна і його становищем капіталіста-мільйонера: “Я на степах у Гоголя не бував”, “Котляревський мені без надобності”, “Хоч не такий і кремезний… “, “Чудні люди! Голодних годуй, хворих лічи, школи заводь, пам’ятники якісь став!..”

По-друге, незначні побутові деталі драматург використовує, щоб підкреслити: ні мільйонне багатство, ні почесті не облагородили глитая (історія з кожухом й халатом, з гусьми). До того ж, у п’єсі багато контрастів, що збуджують сміх. А чого вартий сам процес “стяжания для стяжания”!

Те, що це найкраща його комедія, усвідомлював і сам автор, бо писав: “я сам бачу, що це найкраща моя комедія”. “Хазяїн” мав у той час великий успіх. Майстерна драматична техніка надала драмі великої сценічної ваги і сприяла її довговічності на сцені.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Комедія “Хазяїн” Івана Карпенка-Карого – видатне досягнення української драматургії XIX ст