Казки про тварин – один із найдавніших різновидів казок. Конспект уроку

Мета: засвоїти поняття про казку як жанр фольклору та її різновиди; розвивати навички переказу прочитаного, усного зв”язного мовлення; виховувати у школярів інтерес до читання.

Обладнання; виставка казок народів світу.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

Епіграфи

Говорячи ніби про звірів, вона одною бровою

Підморгує на людей…

Ів. Франко.

Тисячі речей у житті забудете, а тих хвиль, коли вам люба

Мама чи бабуся оповідала

Байки, не забудете до смерті

Ів. Франко

І. Актуалізація опорних знань учнів

1.

Застосовування вивчених напам”ять прислів”їв та приказок.

– Розкрийте значення прислів”їв та приказок.

– Чим відрізняється приказка від прислів”я.

– Сьогодні на урок я принесла “чарівну скриньку”. Пропоную відкрити її і подивитися, що знаходиться всередині. (Колективна робота) (Уривки з казок, діти зі скриньки витягують і зачитують)

З якої казки уривки? Назвіть автора творів.

1. Враз опівніч кінь заржав…

Вартовий швиденько встав,

Подививсь під рукавицю –

І побачив кобилицю.

Чисто-біла та ясна,

Грива хвилями спадала,

Щирим золотом сіяла… “Горбоконик”

П. Єршов українською мовою переклав М. Рильський

2.Якось увечері, коли сонце так красиво заходило, з-за кущів з”явилася зграя чудових великих птахів. Каченя ніколи не бачило таких прекрасних створінь. Сніжно-білі, з довгими гнучкимим шиями – то були лебеді. (Г. Андерсен “Гидке Каченя”)

3. Минав час, а солі в королівстві не бракувало. Марушка знала, де вона росте, і хоч скільки люди її брали, ніколи не могли вибрати до кінця. Батько над усе любив Марушку, і всі люди її любили й були безмежно вдячні за доброту та щедрість. (Божена Німцова “Сіль дороща за золото”)

4. Як дійде королівна п”ятнадцяти років, то вколеться веретеном і помре. (брати Грімм “Зачарована красуня”)

5. У нього була чорна, як вугілля, борода, довга, аж до землі; ходячи, він наступав на неї ногами. Рота мав широкого, як піч, очі блискали, як два червоні ліхтарі. В руках він тримав замашний нагай, сплетений із зміїних та лисячих хвостів. (Карло Коллоді “Пригоди Піноккіо”)

6. Мотор, що кашляє, – сказав він.- Треба буде залетіти до майстерні, щоб його там змастити. Звичайно, я й сам міг би зробити це, адже я найкращий у світі моторист. Та от часу нема… (“Повість про Карсона, що живе на даху” Астрід Ліндгрен)

Назвіть відомий персонаж

7. Він живе під горою в корінні Дерева життя. У нього безліч слуг, які стережуть колодязь із цілющою водою. Його легко можна обдурити, але він мстивий і на зло відповідає злом.

Може викликати посуху, насилати на людей мор, коли його не вшановують і не приносять йому жертви. З ним пов”язано багато казкових сюжетів. (Змій-Горинич)

8. Зустріч із нею небезпечна та непередбачувана. Адже її вважають посередницею між живими та мертвими. А хатинка її – ворота в мертве царство.

Через це такий важкий буває шлях, підказаний нею. Не всякому випадаєповернутися назад цілим і неушкодженим. (Баба Яга).

9. Це ім”я демона зими, що часто використовувалось в слов”янських оповідях, казках, переказах. Ім”я цього казкового персонажа пов”язували із загуслими хмарами, які не дають родючого дощу; з кам”яною, неплідною землею, що мріє про сонце; з виттям заметілі; адже походить воно від старослов”янського слова “кощ”, що перекладається як “сухий, худий, хирлявий”. (Кощій Безсмертний).

10. (Він), забувши про втому, біг попереду карети і всім, кого зустрічав по дорозі, наказував одне й те саме, так що король був дуже задоволений, що у маркіза Карабаса такі володіння. ( Кіт у чоботях)

2. Слово вчителя

Молодці, ви гарно справилися із завданням. Персонажі які живуть у чарівній скрині надовго залишать нам приємний спогад. Тепер ми закриємо нашу чарівну скриньку.

Сьогодні ми з вами поговорими про казки…

ІІ. Оголошення теми, та мети уроку.

ІІІ. Сприяння і засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Вступне слово вчителя.

Уся ми колись були маленькими, і тому дуже любимо казки. Тоді під ласкаву мамину казку ми засинали, а з роками самі навчилися читати й поринули в цей дивовижний захоплюючий світ.

2. Словникова робота.

Казка виникла дуже давно.. Це один з найстаріших жанрів фольклору.

Казка – один з основних жанрів народної творчості. Це епічний художній твір усного походження, в основі якого – захоплюючі розповіді про вигадані події та явища, котрі сприймаються і переживаються як реальні.

3. Слово вчителя (продовження)

Казка з давніх-давен відображала віру й сподівання людей на краще життя, на щастя. Саме тому добро в ній завджди перемагало зло, розумні, чесні, працелюбні герої були сильнішими за ледарів та брехунів.

Часто-густо реальні події поєднувалися з вигадкою, фантастикою. Тому позитивним персонажам допомагали і килим-самоліт, і чоботи-скороходи, і шапка-невидимка, і жива та мертва води.

-Давайте ще раз із зошита зачитаємо визначення казки. (кілька учнів зачитують запис, решта мовчки слідкує за прочитаним) Індивідуальна форма навчання

Загальноприйнятними є поділ казок на три групи:

– казки про тварин;

– чарівні казки;

– побутові казки.

Казки

Про тварин Фантастичні Побутові

Найдавнішим різновидом є казки про тварин. Улюблені герої цих творів – хитрунка-лисиця, полохливий заєць, вовк-лихоманець, вайлуватий ведмідь. Боротьба звірів за своє існування нагадує життя людей, їхні позитивні риси або вади.

Чарівні казки беруть свій початок у міфічних обрядах. У цих казках відобразилося прагнення людей протистояти силам природи, мрії про краще життя, про полегшення важкої фізичної праці.

У побутових казках відбилося реальне життя людей, соціальні конфлікти, що виникали в суспільстві. Тут бідний перемагає багатого, кмітливий солдат стає царем і править справедливо, молодший брат, якого всі вважають дурнем і нікчемою, завдяки Своєму доброму серцю, кмітливості, розумові, отримує, на відміну від середнього та старшого, щастя й багатство.

Усі казки мають типову побудову, до її елементів відносяться зачин, кінцівка, повтори(у більшості випадків трикратні).

– Отже давайте ще раз пригадаємо, на які три групи поділяються казки. (опитування учнів, діти які не можуть висловити своєї думки зачитують) (Індивідуальна форма навчання)

Казка

Зачин Основна частина Кінцівка

– Відомі зачини та кінцівки казок. (зачитування під тиху музику Вівальді “Пори року” або якщо є можливість використати технічний засіб телевізор і DVD показати зачини і кінцівки російських та укранських фільмів)

– за калинови\ім мосту,

На малиновом кусту

Калачі медові росли

Та пряники з начинкою.

– Де-не-десь, у деякім царстві, у деякім государстві жили були собі цар та цариця…

– Колись було не так, як тепер; колись усякі дива робились на світі; колись і самий світ не той був, що тепер… Тепер нічого нема…

– Отак вони собі живуть і хліб жують, а я там була мед-вино пила, по бооді текло, а в роті не було – коромислом сіно возять, оберемком воду носять, а хазяїни на усю губу.

– Як був собі цар та цариця, а в їх дворі криниця, а в криниці – кірець, моїй казці кінець.

4. Бесіда з учнями. (Дітей можна розділити на групи і у вигляді гри провести бесіду) (Групова форма навчання)

– Назвіть відомі вам казки.

– Спробуйте поділити їх на групи.

– Переказ учнями прочитаних казок народів світу (які приказки і прислів”я можна до них використати).

ІУ. Закріплення вивченого матеріалу.

Запитання і завдання для контролю.

– Дайте визначення казки.

– Визначте теми народних казок.

– Які ви знаєте групи казок?

– Як ви гадаєте, чому найдавнішим різновидом казок є казки про тварин?

– Яка побудова казки?

– На сьогоднішньому уроці ми з вами дуже плідно попрацювали, ми поринули з вами у світ казки, у світ дитинства, дізналися які типи казкок бувають, згадали під час гри улюблених персонажів. Дуже надіюсь, що урок для вас був цікавий, та змістовний. Тому на домашнє завдання я пропоную вам…

Домашнє завдання: На вибір прочитати одну або дві казки, підібрати приказки та прислів”я до ваших казок. Намалювати ілюстрації до казок.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Казки про тварин – один із найдавніших різновидів казок. Конспект уроку