Іван Багряний – Біографія

Становлення

Народився 19 вересня (2 жовтня) 1907 року в селі Куземині в сім’ї муляра Павла Петровича Лозов’яги. Мати майбутнього письменника – Євдокія Іванівна Кривуша – походила із заможного селянського роду із села Куземинбіля Охтирки. У сім’ї, крім Івана, виховувалися також син Федір і дочка Єлизавета.

У шестирічному віці почав навчатися в церковнопарафіяльній школі, потім закінчив в Охтирці вищу початкову школу. 1920 року вступив до технічної школи слюсарного ремесла, потім – до Краснопільської школи художньо-керамічного

профілю.

1922 року починається період трудової діяльності і активного громадсько-політичного життя: він то завполіт цукроварні, то окружний політінспектор в Охтирській міліції, то вчитель малювання в колонії для безпритульних і сиріт. 1925 року вийшов із комсомолу. Щоб “збагатитись враженнями” (вислів Івана Багряного), побував на донбасі, в Криму, на Кубані.

1925 року Іван працював у Кам’янці-Подільському ілюстратором у газеті “Червоний кордон”, надрукував у ній свої перші вірші.

Того ж 1925 року Іван під псевдонімом І. Полярний видав в Охтирці невеличку збірку “Чорні силуети: П’ять оповідань”.

1926

року Іван вступив до Київського художнього інституту (КХІ), якого через матеріальну скруту та упереджене ставлення керівництва закінчити не вдалося. Навчаючись в КХІ, виходить зі спілки “Плуг”, вступає до опозиційного літературного об’єднання МАРС (“Майстерня революційного слова”), де зближується з самовимогливими митцями слова: Валер’яном Підмогильним, Євгеном Плужником, Борисом Антоненком-давидовичем, Григорієм Косинкою, Тодосем Осьмачкою та іншими, яких пізніше було піддано нищівній критиці з боку офіційної радянської критики та всіляко переслідувано. Саме в цей період Іван Багряний активно працював і друкувався в журналах”Глобус”, “Всесвіт”, “Життя й революція”, “Червоний шлях” та інших.

У 1920-х роках видає низку поетичних творів: збірку віршів “до меж заказаних”, поеми “Монголія” та “Ave, Марія” (невдовзі була заборонена цензурою і вилучена з книготоргівлі), п’єсу “Бузок” про графоманів.

1930 року побачив світ роман у віршах “Скелька”. Офіційною реакцією на роман стала стаття О. Правдюка “Куркульським шляхом” в журналі “Критика”, де автор говорить: “… Від самого початку поет став співцем куркульської ідеології і до сьогодні залишається таким… “.

В ув’язненні та на засланні

16 квітня 1932 року його заарештували в Харкові й звинуватили “в проведенні контрреволюційної агітації” за допомогою його літературних творів, таких як поема “Ave Maria”, історичний роман “Скелька”, поеми “Тінь”, “Вандея”, “Гутенберг”, соціальна сатира “Батіг”.

Багряний пробув 11 місяців у камері одиночного ув’язнення у внутрішній тюрмі ГПУ. А 25 жовтня 1932 року його звільнили з-під варти і на три роки відправили до спецпоселень далекого Сходу. Про період перебування Івана Багряного на далекому Сході в 1932-1937 роках досі мало відомостей: Охотське море, тайга, життя серед українців Зеленого Клину.

Утеча в Україну та арешт у дорозі, новий термін (3 роки) – тепер уже в таборі БАМТАБу.

Точних даних про час повернення Івана Багряного із заслання немає: 16 червня 1938 року повторно арештований та відсидів у Харківській в’язниці УдБ-НКВС на Холодній горі. Йому пред’являють нове звинувачення – участь чи навіть керівництво у націоналістичній контрреволюційній організації. Хоч тривали довгі дні знущань та допитів, Акт про закінчення слідства 26 березня 1939 року з висунутими проти нього обвинуваченнями І. Багряний не підписав.

1 квітня 1940 року прийнято постанову, в якій відзначалося, що всі свідчення про контрреволюційну діяльність належать до 1928 – 1932 років, за що він уже був засуджений, а “… інших даних про антирадянську діяльність Багряного-Лозов’ягіна слідством не добуто”. Хворий, знесилений, Іван Багряний повертається в Охтирку.

Автобіографічні подробиці про ці п’ять років життя – арешт, тортури, втечу із заслання й повернення на батьківщину – письменник використав у романі “Сад Гетсиманський”.

Під час війни

Радянсько-німецька війна застала письменника в Охтирці. Він одразу пішов в українське підпілля, передислокувався до Галичини. Іван Багряний працював у референтурі пропаганди, писав пісні на патріотичні теми, статті різноманітного характеру, малював карикатури й плакати агітаційного призначення. Одночасно він брав участь у створенні Української Головної Визвольної Ради (УГВР), у розробці її програмових документів.

Попри таку завантаженість Іван Багряний не покинув літературну працю. 1944 року він написав один із найталановитіших творів – роман “Звіролови” (згодом відомий як” Тигролови”).

У січні 1944 написав, перебуваючи у Тернополі, поему “Гуляй-Поле”.

В еміграції

1945 року Багряний емігрував до Німеччини. Як свідчить у “Листах до приятелів” Юрій Лавріненко, “в еміграції теж не було свободи. Не менш, ніж заборонами, перешкоджала гітлерівська Німеччина сформуванню політичної еміграції усілякими “розенбергівськими штабами”, в яких псувалися та компромітувалися і дуже пристойні люди.

Багряний пішов на Захід і в еміграцію через “оунівське підпілля”.

Іван Багряний написав брошуру – програмний для нього памфлет “Чому я не хочу вертатись до СРСР?”, де виклав політичну декларацію національної гідності й прав людини, яка пережила примусову репатріацію, насильство, тортури, приниження як колишній в’язень, остарбайтер, полонений, позбавлений власного імені. Він логічно обгрунтував закономірність еміграції з Радянського Союзу – батьківщини-мачухи, котра пішла на геноцид проти власного народу. 1948 року Багряний заснував Українську революційно-демократичну партію (УРдП) і відтоді цілих 17 років – до самої смерті редагував газету “Українські вісті”.

Письменник був головою Виконавчого органу Української Національної Ради і заступником президента УНР.

Помер Іван Багряний 25 серпня 1963 року. Похований у місті Новий Ульм (Німеччина) на цвинтарі, при вулиці Ройттір (Neu-Ulmer Friedhof, an der Reuttier Str.). Могила Івана Багряного – перша могила ліворуч від входу на цвинтар, що навпроти вул. Фіннінгер (Finninger Str.).

Автор надгробного пам’ятника – скульптор Л. Моложавий. Пам’ятника на могилі освячено 3 жовтня 1965.

Сім’я

Перша дружина – Антоніна Зосімова, діти: Борис і Наталя. На еміграції одружився з Галиною Тригуб (родом із Тернопільщини). Їхні діти: Нестор і Роксолана.

Характеристика творчості

Західні дослідники творчості Івана Багряного відзначали унікальну здатність письменника до “кошмарного гротеску”, неабиякого гумору серед відчаю, оптимізму – серед трагедії в глухій війні, що проводиться на величезних просторах євразійської імперії. Юзеф Лободовський твердить, що “Сад Гетсиманський” перевищує силою вислову все, що дотепер на цю тему було написано, з другого ж боку – є виразним свідченням глибокого гуманізму автора, що на самому дні пекла зумів побачити людські прикмети навіть у найозвіріліших осібняків”.

Популярність іншого роману “Тигролови”, що його Юрій Шерех вважав утвердженням жанру українського пригодницького роману, – “українського всім своїм духом, усім спрямуванням, усіми ідеями, почуттями, характерами”, спричинилася до пародіювання Мосендзом та Кленом образу багрянівського Григорія Многогрішного. Так з’явився гумористичний Горотак, що на думку Лавріненка, читався радше як беззлобний дружній шарж. Зате незадовго до смерті письменника, а саме 1963 року, з’явився друком плід заздрості й ненависті до Багряного, схоже, що витвір аноніма, бо псевдонім і досі не розшифровано, – брудна книженція “На літературному базарі.

Поезія, проза і публіцистика Івана Багряного”.

Етапи творчого шляху І. Багряного:

1926 – 1932 – початок літературного шляху до першого арешту; 1932 – 1940 – період ув’язнень і концтаборів; 1941 – 1945 – період другої світової війни й окупації України; 1945 – 1963 – повоєнна доба і еміграція.

Теми творчості:

Викриття системи більшовицького терору. Показ жорстоких і підступних методів роботи каральних органів. Розвінчання більшовицької системи господарювання і знущання з людей.

Розповідь про страждання українського народу у більшовицькому “раю”. Безкомпромісне і аргументоване викриття російського великодержавного шовінізму. Звернення до історії і боротьба проти Росії.

Змалювання долі української людини у вирі другої світової війни. Віра в перемогу добра над злом.

Премії

1963 року філія Об’єднання демократичної української молоді (ОдУМ) в Чикаго розпочала акцію за надання Нобелівської премії Іванові Багряному, але його несподівана смерть перешкодила офіційному висуненню на цю нагороду. 1992 року постановою Кабінету Міністрів України Іванові Багряному посмертно присудили державну премію України імені Тараса Шевченка за романи “Сад Гетсиманський” і “Тигролови”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Іван Багряний – Біографія