Господа Головльови – Роман

Аріні Петрівні, багатої поміщиці, повідомляють, що будинок в Москві проданий з аукціону за борги її сина Степана, прозваного в сім’ї Стьопкою-Балбесом, всього за вісім тисяч рублів, хоча вона сама купила його два роки тому за дванадцять тисяч.

“Аріна Петрівна – жінка років шістдесяти, але ще бадьора й звикла жити на всій своїй волі. Тримає вона себе грізно; одноосібно і безконтрольно управляє великим головлевской маєтком, живе самотньо, ощадливо, майже скупо, з сусідами дружби не водить, місцевій владі благодійництва, а від дітей вимагає,

щоб вони були в такому у неї слухняності, щоб при кожному вчинку запитували себе: щось про це матінка скаже? Взагалі має характер самостійний, непохитний і почасти норовистий…

Чоловік у неї – людина легковажна і п’яненький (Аріна Петрівна охоче говорить про себе, що вона ні вдова, ні чоловікова дружина), діти частиною служать в Петербурзі, частиною пішли в батька і, в якості “осоружних”, не допускаються ні до яких сімейних справ “.

“Глава сімейства, Володимир Михайловичу Головльов, ще замолоду був відомий своїм поганим і бешкетною характером і для Аріни Петрівни, завжди вирізнялася серйозністю

і діловитістю, ніколи нічого симпатичного не уявляв… Чоловік називав дружину “відьмою” і “чортом”, дружина називала чоловіка – “Вітряк” і “бесструнной балалайкою”. Перебуваючи в таких відносинах, вони користувалися спільним життям в продовження з лишком сорока років, і ніколи ні тому ні інший не приходило в голову, що подібне життя містила в собі щось протиприродне… Трохи більш щаслива була Аріна Петрівна в дітях.

У неї була занадто незалежна, так би мовити, неодружена натура, щоб вона могла бачити в дітях що-небудь, крім зайвого тягаря… Дітей було четверо: три сини і дочка. Про старшого сина і про дочки вона навіть говорити не любила; до молодшого сина була більш-менш байдужа і лише середнього, Пор-фішу, не те щоб любила, а немов побоювалася “.

“Степан Владімірич, старший син… дуже рано потрапив до числа “осоружних” і з дитячих років грав в будинку роль не те парії, не те блазня.

До нещастя, це був обдарований малий, занадто охоче й швидко сприймав враження, які виробляла навколишнє середовище… Постійне приниження… не пройшло дарма. Воно мало в результаті не озлоблення, не протест, а утворило характер рабський, повадлівий до буффонства, що не знає почуття міри і позбавлений будь-якої передбачливості “.” Степан Головльов скінчив гімназію і вступив до університету, де “завдяки своїй податливості на всяку штуку скоро став фаворитом багатеньких студентів”.

Після закінчення університету “почалися поневіряння по департаментам та канцеляріях; протекції у нього не було, полювання пробити дорогу особистою працею – ніякої”. Так проходять чотири роки. Мати наказує синові з’явитися до Москви, де його прилаштовують у надвірний суд.

Через три роки його звільняють. “Тоді Орися Петрівна зважилася на крайній захід: вона” викинула синові шматок “, який, втім, у той же час повинен був зображати собою і” батьківське благословення “. Шматок цей складався з будинку в Москві… який обіцяв давати тисячу рублів сріблом доходу… ” Однак через п’ять років він “прогорає остаточно”, надходить в ополчення. До того часу, коли він повертається до Москви, будинок його вже проданий, у нього в кишені – сто рублів, які він програє в карти. Степан ходить по домівках заможних селян матері, що жили в Москві: у кого пообідає, у кого займе грошей. Але нарешті настала хвилина, коли він, так би мовити, опинився віч-на-віч з глухою стіною.

Йому було вже під сорок, і він змушений був зізнатися, що подальше бродяча існування для нього не під силу. Залишався один шлях – у Головльова.

Про дочки, Ганні Володимирівні, мати “також не любила говорити”. Справа в тому, що на Ганнусю вона “мала види”, а вона не тільки не виправдала надій, але замість цього на цілий повіт вчинила скандал, втікши з Головльова і повінчатися з корнетом. Дочки Аріна Петрівна теж “викинула шматок” – відокремила їй капітал у п’ять тисяч і розорену село.

Через рік корнет втік, кинувши дружину з двома дочками-близнятами: Аннінькой і Любинька, а ще через три місяці померла і сама Ганна Володимирівна, так що Аріна Петрівна змушена була дати притулок онучок у себе.

Брати Порфирій і Павло Головльови служили в Петербурзі: перший – до цивільної частини, другий – з військової. Порфирій був одружений, Павло – холостий.

“Порфирій Владімірич був відомий у сімействі під трьома іменами: Іудушка, кровопівушкі і відвертого хлопчика… З дитячих років любив він приголубити до милого другу матінці… а іноді і злегка пона-ушнічать “. Його підлещування викликали підозри навіть у Аріни Петрівни. “Гляне – ну, ніби ось петлю закидає, – міркувала вона іноді сама з собою. – Так от і поливає отрутою, так і Подманює! ” Але навіть бачачи нещирість Порфіші, вона все одно благоволила до нього.

Молодший син Головльови Павло – “цілковите уособлення людини, позбавленого будь-яких було вчинків… апатична, загадково-похмура особистість… Він нерідко огризався проти матері і в той же час боявся її, як вогню “.

Аріна Петрівна дізнається, що “осоружний”, тобто Стьопка-бовдур, “знову сяде їй на шию”. Він у цей час вже їде до Головльова. “Одна думка до країв переповнює все його єство: ще три – чотири години – і далі йти вже нікуди. Він пригадує свою стару головлевской життя, і йому здається, що перед ним розчиняються двері сирого підвалу…

Відтепер він буде один на один з злою старою… Ця стара заїсть його… Передбачення його виправдалися. Його помістили в особливій кімнаті того флігеля, в якому містилася і контора. Туди принесли йому білизну… і старий батечка халат…

Двері склепу розчинилися, пропустили його і – зачинилися… Годували його надзвичайно погано. З ранку до вечора він голодував і лише про те й думав, як би наїстися “.

Аріна Петрівна між тим вирішила скликати сімейна рада “для вирішення балбесовой долі”, щоб перекласти відповідальність за власні рішення на своїх синів. Порфирій і Павло повинні негайно прибути в Головльова.

Аріна Петрівна розігрує перед Іудушка і Павлом свою улюблену роль “поважної і змарнілої матері”. Брати відвідують хворого батька, положення якого дає привід Іудушка підлеститися до матері: “Право, навіть дивуєшся, як це ви силу маєте переносити ці випробування!” Аріна Петрівна задоволена. На Павла вона, як завжди, сердита. Починається сімейна рада.

Аріна Петрівна розписує жертви, принесені нею заради недолугого Степана, скаржиться, як важко їй доводилося, поки вона збирала стан – і ось, зібрала чотири тисячі душ. Нехай брати вирішують, як вчинити з “Балбесом”. Порфирій, звичайно ж, судити брата відмовляється – як він може, адже це – право матінки!

Аріна Петрівна має намір виділити Степану селище – “і нехай собі живе… на прогодування у селян! “. Іудушка, юля і подхалімнічая, вмовляє мати не давати нічого Степану, і залишити його жити в Головльова, та ще змусити його підписати папір про відмову від частки у спадщині. Саме цього Аріна Петрівна від нього і чекала. “Доки ми з папінькою живі – ну, і він буде жити в Головльова, з голоду не помре, – каже вона,-А потім як?”

Іудушка запевняє її, що брата не залишить, і навіть просить у неї дозволу тут ж подарувати йому два фунти тютюну. Аріна Петрівна мовчки дивиться на Іудушка: “Невже він справді такий кровопивця, що брата рідного на вулицю вижене?” Проте погоджується вчинити так, як хочеться Іудушка. Обидва брати повертаються до Петербурга.

Степан звикся зі своїм становищем. Літо добігає кінця, і в Головльова йде “соління, варення, приготування про запас”, з сіл возами привозиться “бабська натуральна повинність: сушені гриби, ягоди, яйця, овочі та ін.”. Степан метушиться, бере участь у цьому “процесі при-Пасанен”.

Надіслані матір’ю папери Степан підписує без всяких заперечень. Він знову починає пити і одного разу вночі біжить з Головльов-ва. Аріна Петрівна, зовсім було забула про існування сина, починає з’ясовувати, звідки він брав горілку, і вперше входить в кімнату Степана. “Кімната була брудна, чорна, заслякощена, так що навіть їй, не знала і не визнавала ніяких вимог комфорту, зробилося ніяково”.

Степана знаходять і привозять в Головльова. Аріна Петрівна проявляє деяку про нього турботу, але Степан ні на що не реагує. “Здавалося, він весь поринув у безрассветную імлу, в якій немає місця не тільки для дійсності, але і для фантазії. Мозок його виробляв щось, але це щось не мало відношення ні до цього, ні до майбутнього.

Немов чорна хмара огорнула його з голови до ніг… ” Незабаром Степан вмирає. Аріна Петрівна повідомляє про це у листі Іудушка, описує “скорбота свого материнського серця” і багаті похорон.

По-родинному

Минуло десять років. Павло Володимирович при смерті, але не вірить в це і ніяк не бажає підписати документ, щоб його маєток перейшов племінниць – Анніньке і Любинька. Це значить, що воно перейде до Іудушка.

Між тим Аріна Петрівна “з бранчівой володарки головлевской маєтків зробилася скромною нахлібниці в будинку молодшого сина… що не має ніякого голосу в господарські розпорядження “.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Господа Головльови – Роман