Героїня роману Ч. Диккенса “Домби й син”

Незважаючи на заголовок роману, саме вона, Флоренс Домби а не її батько або брат, – головна, щира героїня. Саме Флоренс Домби зв’язує між собою персонажів. Відношенням до неї визначаються їхні щиросердечні якості.

Головна людина в житті маленького Поля й свідок його раннього вгасання, саме Флоренс Домби втілює улюблену думку автора, ніде, можливо, так виразно їм не висловлену, – думка про всеперемагаючу силу милосердя. Милосердя як способу жити, дихатися

Флоренс Домби входить у роман тільки що що втратив мати самотньою дитиною,

наприкінці книги – це молода жінка, щаслива мати сімейства. Але дві визначальних эту долі й особистість мотиву дані на самому початку – нелюбов батька й відданість йому. Віра й любов зв’язують образ Флоренс Домби з її художніми прототипами: середньовічної Терплячої Гризельдой і шекспірівської Корделией.

Подібно Корделии, вона – причина перетворення свого всіма залишеного батька – монстра холодності й бездушшя, саме вона змушує його полюбити, а стало бути, повернутися кжизни.

У Ф. простежуються риси вічного для Диккенса образа гнаної дитини, принципово протипоставленого миру дорослих. Найбільш

гротескне втілення цього миру – моторошнувата Добра миссис Браун, що обікрала заблудлу дівчинку. Але зустрічі з подібними людьми зовсім не порушують внутрішньої гармонії Ф., інстинктивно відкритої тільки для гарного.

У цьому змісті вона порівнянна з Оливером Твістом у ситуації Сфеджином.

Дорослу Ф. можна було б віднести до категорії “ангелоподобних” героїнь Диккенса, які, на відміну від характерних персонажів другого плану, психологічно малопереконливі. Такі Троянд Мейли з “Оливера Твісту”, Агнес із “Крихти Доррит” і Эстер з “Холодного будинку”, голубина лагідність яких сприймається або як повна відсутність особистості, або як віртуозне лицемірство. Ф. віриш відразу, тому що лагідність у ній переконливо сполучається з достоїнством; вона занадто сильний і певний характер, що реально творить дійсність, що впливає на неї.

Ф. виконує особливу місію й уже тому переконливо. У світі Диккенса вона один із самих продуманих і при цьому зворушливих персонажів


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Героїня роману Ч. Диккенса “Домби й син”