Герой і час у літературі XIX століття

Ми все вчилися потроху Чому-небудь і як-небудь, Так воспитанъем, слава богові, У нас немудро блиснути. А. С. Пушкін Олександра Сергійовича Пушкіна ще при житті називали “сонцем російської поезії”, визнаючи його талант і заслуги перед вітчизняною літературою. А М. Горький ще точніше визначив роль Пушкіна в становленні російської літератури, сказавши-“він початок почав”. Дійсно, убравши досвід попередників, поет працював у всіх жанрах, писав вірші й прозу, драматичні добутки, створив роман у віршах “Євгеній Онєгін”, у якому яскраво

й правдиво обрисував портрет свого сучасника – парубка першої чверті XIX століття.

Хто ж він такий, Євгеній Онєгін? Вихований у дворянських традиціях свого часу, Він по-французькому зовсім висловлюватися й писав; Легко мазурку танцював я кланявся невимушено; вам більше? Світло вирішило, він розумний і дуже милий. ^анимаясь і цікавлячись всім, а виходить, нічим серйозно, ге-і Незабаром охолонув до балів, святам, світській суєті, але йому чого протиставити порожнечі життя, на Євгенія нападає °Дная хвороба” того часу – нудьга. Він застрелитися, слава богові, Спробувати не захотів. Але до життя зовсім охолонув…

Ніщо

не торкало його. Не зауважував він нічого. Змушений від’їзд у Село Онєгін мимоволі сприймає як покарання.

Зміна місця трохи розважила його, але дуже незабаром нудьга знову наздогнала Євгенія й отут: …побачив ясно він, Що й у селі нудьга та ж, Хоч немає ні вулиць, ні палаців, Ні карт, ні балів, ні віршів. Нудьга чекала його на стражі, И бігала за ним вона, Як тінь иль вірна дружина. Чому ж так трапилося, що заважало Євгенію прийняти серцем навколишню красу, задовольнятися господарськими справами? Поет, докладно описуючи дитинство і юність героя, бачить зло у вихованні.

Онєгін ріс під спостереженням гувернерів-іноземців, йому були далекі інтереси Росії; ганяючись за модою й світськими задоволеннями, він загубив, а може бути, і не мав зовсім щирої духовності, звички трудитися.

Він прагне до рівноваги з навколишнім світом, знаходячи спокій у собі. Онєгіну ж постійно потрібні нові враження, він переситився всім баченим, а щирих цінностей: любові, дружби – оцінити так і не зміг, тому вбив на дуелі приятеля – Володимира Ленского, відкинув любов Тетяни Ларіній. Потім, зустрівши її у світлі, Євгеній відчув запізнілу любов до героїні. Але Тетяна – звичайна жінка. Її високі моральні принципи відрізняються від загальноприйнятих (гріх не лихо, поголоска негарна). Вона рішуче заявляє Євгенію: …Я іншому віддана, Я буду століття йому вірна. І скільки гіркоти в цих словах.

Герой і отут зазнає поразки. Що йому залишається? Безрадісно коротати дні, що залишилися, у безглуздих скитаниях або продовжувати ненависне світське життя. А. С. Пушкін правдиво і яскраво показав долю людей, що шукають у житті лише задоволень. Зіпсовані вихованням і світлом, вони тяготяться прекрасним дарунком долі – життям, існують машинально, тому що народилися, а вмирати не підійшов ще строк.

Гірко усвідомлювати, що й у сучасному суспільстві чимало молодих людей, не привчених ні до чого, що не вміють бути корисними ні собі, ні суспільству. Геніальний А. С. Пушкін, створивши образ свого сучасника, у той же час дав узагальнений тип героя-невдахи на все часи.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Герой і час у літературі XIX століття