Географічне положення Росії

Російська Федерація – сама більша по площі країна миру. Її площа становить 17,1 млн. км. кв. По площі вона порівнянна із цілим материком – Південна Америка( 17,4 млн. км. кв.). Росія розташована в трьох півкулях – північному, більша частина в східному й лише крайні східні крапки в західному, на північному сході материка Євразія. Обмивається водами трьох океанів: на півночі – Північним Льодовитим, на сході – Тихим.

На заході й південно-заході має вихід до морів Атлантичного океану. Крайня північна крапка країни – мис Флігелі на о. Рудольфа,

на материку мис Челюскин. Південна – гора Базардюзю (у Дагестані).

Крайня західна – мис Піщана коса близь м. Калінінграда, а східна – у західній півкулі на о. Ратманова в Берингове протоці, материкова мис Дежнева. Відстань між північною й південною крапкою – більше 4 тис. км., а між західною й східної – близько 10 тис. км. Таким чином, більша частина Росії розташована в помірних широтах, хоча північна частина країни перебуває в суворих арктичних, а невелика ділянка узбережжя Чорного моря – у субтропічних широтах. Географічне положення нашої країни спричиняється значну суворість природних умов:

на більше 64% території країни поширена багаторічна мерзлота

Загальна довжина границь майже 60 тис. км., з них, 14,5 – сухопутні, а 44,5 – морські. На заході Росія граничить із Норвегією, Фінляндією, Естонією, Латвією, Польщею, Литвою, Білорусією. На південно-заході – з Україною; на півдні – із Грузією й Азербайджаном, Казахстаном, Монголією, Китаєм і Кореєю; на сході морські границі з Японією й США. На півночі виділяється Російський сектор Арктики, границі якого проведені по меридіанах острова Ратманова й північної крапки границі з Норвегією до північного полюса

Після розпаду СРСР істотно змінилося геополітичне положення Росії

По всьому периметрі сухопутних границь Росії утворилися суверенні держави із числа колишніх союзних республік, а границі з ними в більшості випадків не обладнані належним чином. СРСР існував у біполярному світі, в умовах протистояння двох економічних і військових блоків – НАТО й Варшавського договору. У цей час більша частина колишніх соціалістичних країн – союзників СРСР, уже вступили в ЄС і НАТО, слідом за ними потягнулися й Естонія, Латвія й Литва. Крім того, у результаті розпаду СРСР, Росія втратилася зручних виходів до морів, добре обладнаних портів на заході.

Але, незважаючи на те, що Росія втратила значну частину свого міжнародного впливу у військовій, політичній і економічній сферах, її вплив у рішенні найважливіших геополітичних проблем як і раніше, безсумнівно.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Географічне положення Росії