Гарт

“Гарт” – Спілка пролетарських письменників, створена 1923 у Харкові. Очолював її В. Еллан (Блакитний). Статут проголошував “Г.” як об’єднання письменників, “котрі стремлять до створення єдиної інтернаціональної комуністичної культури, користуючись українською мовою як знаряддям творчості, поширення комуністичної ідеології та переборювання буржуазної, міщанської, власницької ідеології” (Гарт: альманах 1.-г Харків, 1924. – С.172). Йшлося також про залучення до літературної творчості “пролетарських мас”. “Г.” мав

численні філії: у Києві, Одесі, Дніпропетровську, Кам’янці й за океаном.

Філії продовжували діяти і тоді, коли сама організація припинила існування у 1925. Членами “Г.” були В. Еллан (Блакитний), К. Гордієнко, І. Дніпровський, О. Довженко, М. Йогансен, І. Кириленко, О. Копиленко, В. Коряк, Г. Коцюба, І. Кулик, М. Майський, В. Поліщук, І. Сенченко, В. Сосюра, М. Тарновський, П. Тичина, М. Хвильовий та ін. Деякі з них входили одночасно і до “Плугу”. Серед учасників “Г.” спостерігалися розходження, пов’язані, насамперед, із надмірним адмініструванням творчості, прямолінійним офіційним спрямуванням на “широкі маси”, на творення “пролетарської літератури”. Таких позицій не поділяв М. Хвильовий.

У 1925 “Г.” розпався. Частина письменників на чолі з М. Хвильовим утворила ВАПЛІТЕ, інша пізніше пішла до організації ВУСПП.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Гарт