Ганна Зегерс: неї кликали Нетти Рейлинг

Ганна Зегерс – літературний псевдонім письменниці, ім’я героїні одного з її ранніх оповідань. Під цим ім’ям її знає увесь світ. Але до того, як вона стала письменницею, неї кликали Нетти Рейлинг. Вона народилася в заможній бюргерській сім’ї, у місті Майнце на левом бережу Рейну.

Училася в гімназії, готувалася до надходження в університет. Над юністю Нетти Рейлинг і всього її покоління нависла тінь світової війни.

Неслися над берегами Рейну звуки маршів, гримів барабанний дріб, пружинили крок колони, що марширують. Гусячим кроком.

Два^-двох-два-раз-два.

Два^-двох-два-раз-два. Людей дресирували, муштрували, щоб нацькувати їх на інших людей. Рідко хто із шагавших у цих колонах возвра – щался додому живим і непошкодженим.

Нетти Рейлинг було сімнадцять років, коли над землею пронеслася звістка про велику революцію в Росії. З’явилася на світі така країна, де влада взяли робітники й селяни. І вони хочуть мира

Рівне через рік, у листопаді 1918 р., спалахнула рево-; люция в Німеччині. Скинутий із трону імператор Вільгельм. Утворено Ради. Але угодовці, що йменували себе соціал-демократами, обдурили робітників, що довірилися їм, і стали покірними

виконавцями волі буржуазних панів

Реакція всаджувала ніж у спину революції, теперішніх революціонерів, робітників-спартаківців і їхніх вождів розстрілювали, винищували. У січні 1919 р. були по-звірячому вбиті Карл Либкнехт і Роза Люксембург. На обмані, зрадництві, крові була заснована в Німеччині Веймарская республіка.

Але революційний рух не був убитий. Нові люди встали на місце загиблих. В 1923 р. гамбурзькі робітники підняли збройне повстання. Їм керували комуністи на чолі з Эрнстом Тельманом.

Комуністична партія Німеччини росла й вселяла все більший страх буржуазії. Усе у Веймарской республіці відрізнялися політичні принципи її керівників, і престиж влади, і долі підданих, і курс, що стрімко падав з кожним днем. Економічна криза, безробіття, непевність і завтрашній день, що росте, розпач, жорстокість Кас – все це створювало благодатний грунт для поширення революційних ідей.

Фінансові королі і їхні поплічники стали вишукувати способи для зміцнення своїх позицій у Німеччині, відновлення воєнної промисловості за допомогою іноземних капіталів обіцяло їм вихід із кризи. Реваншистські ідеї й гасла, нишком пущені в хід, були протипоставлені революційній пропаганді

На чолі республіки в 1925 р. устав запеклий реакціонер і мілітарист Гинденбург, нагло розправила плечі вояччина. Старі генерали наводнювали книжковий ринок хвалькуватими мемуарами, усякі сумнівні писаки випускали книжки, що виправдували споконвічну політику прусских кайзерів, розвивалися маревні теорії “права” німців на захоплення чужих земель, переваги німців над іншими націями

Під завісою демократичної республіки почав вити гніздо фашизм

У цю тривожну пору криз, ідейних битв, наростання погрози фашизму в Європі вступала в життя молода письменниця. В 1924 р. вона закінчила Гейдельбергский університет, захистивши дипломну роботу про творчість Рембрандта. Але вже на студентській лаві Ганна Зегерс цікавилася не тільки мистецтвом минулих століть. Її потрясали події, що відбувалися в сучасному світі.

Ранні оповідання її були присвячені життя бідняків і їхній боротьбі проти гнобителів. В 1928 р. вийшла перша книга Ганни Зегерс “Повстання рибалок”. У цей час письменниця вже безповоротно вирішила для себе иопрос, “куди йти, у якому боротися стані”. У тому ж році вона вступила в комуністичну партію

У книгах Маркса, Энгельса й Леніна знайшла вона ті найвищі ідеї гуманізму нового часу, які піднімають, очищають людини й виводять його на простір – більших справ і більших почуттів. У революційній боротьбі за Майбутнє свого народу, у єднанні з борцями інших народів побачила вона вищий прояв цього гуманізму. Країна Рад стала для неї, як и| для інших борців її стану, оплотом і живим прикладом

В 1930 г. Ганна Зегерс уперше побувала в Радянському Союзі. Москва, Червона площа, Мавзолей Ленін^-те, що було їй близьким ще вдалині, про що складали вірші, пісні й легенди люди у всіх кінцях землі, вона побачила своїми очами. У Москві Ганна Зегерс пробула недовго, їй треба було поспішати на Міжнародну конференцію революційних письменників, що відкривалася в Харкові. Тут вона познайомилася з письменниками-борцями різних країн. На конференції був представлений великий загін радянських письменників.

Принципи літератури були близькі німецької – письменниці-комуністці. У книгах і статтях Горького, у поезії Маяковського живим вогнем горіла та свідомість великого братерства, єдності цілей людей праці у всіх країнах, що надихало й вело Ганну Зегерс.

Відразу ж після поїздки в Радянський Союз вона прийнялася за роботу над книгою “Супутники”. Герої книги – революційні борці різних націй: угорець і китаєць, італієць і поляк, болгарин і чех. Гине болгарський революціонер Дудов, але в народі продовжують розповідати про нові його подвиги; їх роблять тих, хто замінив його в ладі, живими справами продовжуючи життя загиблого товариша.

Кинутий у в’язницю молодий чех Янек. Але він вірить у перемогу своєї справи, і це дає йому радість життя й підтримує його сили. Реальні люди і їхньої справи лежали в основі книги Зегерс.

Вона слухала оповідання очевидців, була дружна з багатьма з тих, хто послужив оригіналом для героїв її книги. І сама вона вірила впобеду.

Але чим вище здіймали хвилі революційної боротьби, тим більше зростав страх монополістів, а маєте із цим страхом підсилювалася їхня підготовка до реакційного перевороту. Усе крикливіше й разнузданнее ставала в. Німеччини партія націонал-соціалістів. Вона рвалася до влади.

В 1933 р. рейхсканцлер Веймарской республіки Гинденбург передав свої повноваження национал-социалистскому фюреру Адольфові Гітлерові. Германія вступила в найстрашнішу й саму ганебну смугу своєї історії

Після фашистського перевороту Ганна Зегерс змушена була емігрувати. Вона оселилася в Парижі. Тут було багато її друзів, таких же, як вона, вигнанців, які несли у своїх серцях батьківщину, уболівали про неї.

У Парижі організувався Сполучник захисту німецьких письменників. Ганна Зегерс стала працювати в ньому, вона писала статті для підпільних німецьких газет, виступала у світовій пресі, на мітингах, на трибунах міжнародних з’їздів

Як зміг перемогти фашизм? У чому були прорахунки й помилки тих, хто бачив небезпеку, боровся з нею, але не зміг запобігти фатальних подій в історії свого народу? Це питання встало на весь зріст перед письменницею, і вона шукала відповіді на нього, висвітлюючи в романах різні сторони життя й боротьби німецького народу напередодні фашистського перевороту

“Лише справжнє мистецтво змінює мир”, і якщо письменник нашого часу воістину глибоко проникає в життя, воістину правдиво відіб’є її фарби, її рух, то він не зможе пройти повз великі зміни, що відбуваються в країнах соціалізму. “Тенденція до соціалізму закладена в самій дійсності,- говорить Ганна Зегерс,- і це тепер волею-неволею розуміють навіть наші закоренілі вороги”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Ганна Зегерс: неї кликали Нетти Рейлинг