Галікарнаський мавзолей

Одним із самих грандіозних пам’ятників грецької архітектури пізньої класики була велична гробниця в Малої Азії, у столиці невеличкої Карійської держави – Галікарнасі Галікарнас мав зручне географічне розташування. Тут був гарний порт, укріплений самою природою, зручний у торговому відношенні. Уздовж гавані знаходилася ринкова площа, далі нагору через центр була прокладена широко розгорнута вулиця, “посередині якої був, споруджений Мавзолей, споруджений у такому грандіозному масштабі, що він значився серед семи чудес світу”,

– записав Вітрувій.

Гробниця була споруджена в ІV сторіччі до н. е. царицею Артемісіею. Мавсол був, зважаючи на все, жорстокий правитель, уводив податок за податком, беручи прибутки з усього, наприклад, із похоронних обрядів або волосся. Багатства його були величезні. У архітектурі Галікарнаського Мавзолею вперше в грецькій архітектурі сполучилися всі три відомих ордери, грецький, іонічний, коринфський. Нижній поверх підтримувався 15 доричними колонами, внутрішні колони верхнього поверху були коринфськими, а зовнішні – іонічними.

У Мавзолеї сполучилися сувора геометричність, масивна простота, наповнена

внутрішньої сили, і прагнення до декоративності, до легкості форм, повільності ліній.

Галікарнаський Мавзолей – триярусна споруда. Перший ярус оперізувала стрічка рельєфу з білого мармуру. Тут поміщався заупокійний храм площею в 5000 кв. метрів і висотою біля 20 метрів.

Другий ярус утворювала струнка мармурова колонада, а третій – пірамідальна стріха, теж мармурова. Вінчала будівлю чотирьох кінна колісниця (квадрига), що правили мармурові Мавсол і Артемісія. Урочиста споруда сягала заввишки 40 – 50 метрів.

Навколо гробниці розташовувалися статуї левів і вершників, що скачуть.

Будували Мавзолей зодчі Сатир і Піфій, а його скульптурна будова була доручена декільком майстрам, у тому числі великому Скопасу. Збереглися уламки фризу гробниці Мавсола, що зображує битву греків з амазонками – “Амазономахія”. Вчені вважають, що це робота Скопаса або його майстерні.

Дев’ятнадцять сторіч стояв Мавзолей. Не хватка каменю призвела до загибелі цілого ряду найцінніших пам’ятників. Така ж доля спіткала Мавзолей у Галікарнасі. Гробницю царя, що трохи ушкодив землетрус, знесли лицарі – іогоністи, побудувавши з неї кам’яний монастир-фортецю.

Про руйнацію Галікарнаського Мавзолею відомо із середньовічної хроніки.

Статуї Мавсола й Артемісії, а також інші прикраси Мавзолею зберігаються зараз у Британському музеї в Лондоні. Пам’ять про Галікарнаський Мавзолей залишилася у багатьох спорудах подібного роду, що згодом зводилися в різних містах Ближнього Сходу, а також у слові “мавзолей”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Галікарнаський мавзолей