Фінгал – герой трагедії В. А. Озерова “Фінгал”

Сюжет п’єси запозичено з поеми “Фінгал” (1762), що увійшла до зібрання “Пісень Оссіана”, нібито знайдених в Шотландії англійським літератором Макферсоном (як пізніше з’ясувалося, це літературна містифікація, складена ним самим). На початку дев’ятнадцятого століття “Пісні Оссіана” – одне з наймодніших і улюблених публікою творів, привертає незвичайний стилю, духом давніх шотландських саг, своєрідним виглядом героїв – поетів і воїнів. Фабула поеми послужила матеріалом романтичної трагедії про могутньому воїна

Ф. і його любові до юної Моін, дочки Локлінского царя старне. П’єса починається прибуттям героя в царство Локлінское до своєї нареченої.

Ситуація ускладнена тим, що Ф. не вперше ступає на цю землю. Колись, ведучи війни і завоювавши цю країну, Ф. вбив у двобої сина царя старне – Тоскара.

Старне замишляє помста, і передбачувана одруження на Моина лише привід заманити Ф. у пастку. Образ Ф.-воїна відредагований сучасної Озерову літературної епохою розквіту ліричної поезії з її перевагою почуттів над розумом, переживання над вчинком. Все нові й нові умови для шлюбу ставить Ф. старне. Втручання Моін подовжує драматичну

боротьбу і впливає на хід подій до вигоди старне. Ф. погоджується зробити поминальну службу на могилі Тоскара.

Без своєї дружини, без зброї він потрапляє в руки воїнів старне. Героя рятує Моина ціною власного життя.

Старне вбиває дочку і заколюється сам. Сумний сюжет про крихкість життя перед силою ненависті завершується фіналом, розв’язуючим вузол колізії фантастичним і поетичним способом: Ф. відпливає на батьківщину, везучи тіло Моін, легка тінь якої буде герою на втіху його “туги душевної”. Розв’язка змінює зміст і тональність відбувається.

Трагічне кохання Ф. і Моина набуває лірико-філософське звучання. Виконавцями ролі Ф. були великі актори епохи романтизму А. С. Яковлєв (1805), П. С. Мочалов (1822), В. А. Каратигіна (1820).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Фінгал – герой трагедії В. А. Озерова “Фінгал”