Філософська проблематика одного з добутків російської літератури ХХ століття. (Сенс життя в оповіданні И. Буніна “Пан із Сан-Франциско”)

Хоча ми й смертні, але повинні не підкоряться тлінним речам, але, наскільки можливо, підніматися до безсмертя й жити згідно з тим, що в нас є кращого. Аристотель. Тисяча дев’ятсот п’ятнадцятий рік.

У самому розпалі перша світова Війна. Її пожежа роздута аж ніяк не без участі “добірного суспільства”.

“Говорять Брианы, Мілюкови, пише И. Бунін, а ми рівно нічого не значимо. Мільйони народу вони готовлять на забій, а ми можемо тільки обурюватися, не більше. Древнє рабство?

Зараз рабство таке, у порівнянні з яким древнє рабство

– суща дрібниця”. От це цивілізоване рабство Бунін і показав у своєму оповіданні “Людин із Сан-Франциско”. Сюжет добутку нескладний.

Герой оповідання, богатый американський бізнесмен, ім’я якого навіть не згадується, досягши високого матеріального благополуччя вирішує влаштувати для своєї сім’ї тривала подорож. Але всі плани руйнує одна непередбачена обставина смерть героя

Головною ідеєю є не просто Історія про американського бізнесмена. Вона більше масштабна. Здавалося б, головний герой умирає – сюжетний потенціал вичерпаний. Але границі оповідання виявляються значно ширше границь

історії.

Перед читачем з’являється панорама Неополитанского затоки, замальовка вуличного ринку, образи човняра Лоренца й абруццких горців і, нарешті, образ “Атлантиди” пароплава, що повертає мертвого пана Вамерику.

“Атлантида” замикає композиційне коло оповідання. Якщо на початку пан сам розважається на пароплаві – спілкується з багатими людьми, спостерігає за яркою часом “закоханих”, то наприкінці т же саме відбувається з іншими пасажирами, а “глибоко під ними, на дні темного трюму,” коштує труна пана, що ніколи планувала розважатися цілих два роки. Труна в трюмі – своєрідний вирок бездумно, що веселиться суспільству, нагадування про те, що й богатые люди аж ніяк не всесильні й не завжди визначають свою долю. Багатство аж ніяк не стан щастя

Останнє – у зовсім інших людських вимірах. Незалежність людини від його соціального стану або багатства – головна тема добутку. Крім того, в оповіданні розкривається тема щастя

Правда,


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Філософська проблематика одного з добутків російської літератури ХХ століття. (Сенс життя в оповіданні И. Буніна “Пан із Сан-Франциско”)