Епічна поема Шрихарши “Пригоди нишадхца”

Посередині Індії в горах Виндхья розташована країна Нишадха, і владикою її був шляхетний і великодушний цар Нала. Неподалік від Нишадхи перебувала інша країна – Видарбха, і там у царя Бхими народилася дочка Дамаянти, красуня, рівної якої не було ні серед богів, ні серед смертних. В оточенні Нали придворні часто славили красу Дамаянти, в оточенні Дамаянти настільки ж часто вихваляли достоїнства Нали, і молоді люди, ще не зустрівшись, полюбили один одного.

Один раз у царському саду Нале вдається піймати златоперого гусака, що обіцяє, якщо

Нала його відпустить, полетіти у Видарбху й розповісти Дамаянти про його любов. Нала відпускає гусака, і той, виконавши свою обіцянку, прилітає назад у Нишадху й, до великої радості Нали, сповіщає його про відповідну любов Дамаянти.

Коли Дамаянти ввійшла в пору квітучої юності, цар Бхима на її прохання призначає для неї сваямвару – вільний вибір нареченого нареченою. На сваямвару Дамаянти, притягнуті слухом про її красу й принадність, поспішають не тільки царі із всіх меж землі, але й багато небожителів. На шляху у Видарбху цар богів Индра, бог вогню Агни, владика вод Варуна й бог смерті Яма зустрічають Налу й просять

його бути їхнім посланцем, що запропонував би Дамаянти вибрати собі в чоловіки кого-небудь із них чотирьох. Як ні гірко Нале прийняти на себе таке доручення, з почуття поваги до богів він сумлінно його виконує.

Однак Дамаянти, вислухавши нишадхца, утішає його визнанням, що він їй доріг більше будь-якого бога й вона вибере в наречені тільки його. Божественним зором проникнувши в наміри Дамаянти, Индра, Агни, Варуна і Яма – кожний приймає на сваямваре вигляд Нали, і Дамаянти, оскільки цар Нишадхи й сам коштує поруч із богами, доводиться вибирати між п’ятьма Налами.

Серце підказує їй правильне рішення: вона відрізняє богів по їхньому немиготливому погляді, по квіткових віденках, що не в’януть, по незапилених ногах, що не стосуються землі, і рішуче вказує на щирого Налу – у зів’ялому вінку, покритого пилом і потім. Всі здобувачі руки Дамаянти, і боги, і царі, визнають її вибір, вихваляють глибину її почуття, підносять нареченому й нареченій багаті дарунки; і тільки злий дух Розжарюй, що також з’явився на сваямвару, переймається ненавистю до Нале й клянеться йому помститися. Втім, оповідання про помсту Розжарюй: його вселенні в душу Нали, програші Аналой царства й усього, що йому належить, під час гри в кості, його божевіллі й скитаниях по лісі, розлуці з Дамаянти й возз’єднанні з нею лише після багатьох нещасть і страждань – оповідання, докладно повіданий в “Махабхарате”, – залишається поза рамками поеми Шрихарши. Вона на відміну від “Махабхарати” закінчується описом урочистого весілля Нали й Дамаянти і їх щасливої любові


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Епічна поема Шрихарши “Пригоди нишадхца”