Ельдорадо (скорочено) – Самійленко Володимир

Десь далеко єсть країна Пишна, вільна, щастям горда. Кожний там живе щасливо – Держиморда, держиморда. В тій країні люблять волю.

Всяк її шука по змозі І про неї розмовляє – У острозі, у острозі. Там усяк говорить правду Непідкупними устами. Там за правду щира дяка – Батогами, батогами.

Там неправді та злочинству Не вважають і на волос, Там злочинних зараз лають – Та не вголос, та не вголос.

Там уряд “блюде” закони, Дба про всіх, немов про рідних За провинності ж карає – Тільки бідних, тільки бідних.

Суд там скорий:

як ти винен, То зашлють “без проволочки”, А не винен, то й відпустять – Без сорочки, без сорочки. В тій країні всякий може

По заслузі шани ждати: Там на те хрести й медалі – Для багатих, для багатих. Там тверезість у повазі, Видно скрізь тверезу спілку.

Всі там п’ють самую воду – Та горілку, та горілку. Там всі люди роботящі, Там нарівні з мужиками

Всі пани працюють щиро – Язиками, язиками. Там широка воля слову: Кожний пише все, що знає, А цензура ліберальна – Все черкає, все черкає.

Там письменникам за працю Сам уряд складає дяку І з тріумфом їх провадить – В Сибіряку, в Сибіряку. Там говорять

по-французьки Не то значні, а й лакеї,

А пани всі мови знають – Крім своєї, крім своєї. Там зійшлися всі народи: Москалі, “хахли”, поляки, І живуть вони так дружно – Як собаки, як собаки.

Там живе племін усяких Престрашенна мішанина, І за те той край зоветься – Русь єдина, Русь єдина.

Критика, коментарі до твору, пояснення (стисло): Ельдорадо – це казкова країна багатства і щастя. Назва вірша В. Самійленка іронічна. Вірш висміює оспівану придворними поетами “свободу” в царській Росії, коли не вільно було говорити й писати рідною мовою, за правду садили до в’язниці й карали батогами, а суди вирішували справи на користь тугих гаманців. Висміює поет і інші вади – пияцтво, розпалювання міжнаціональної ворожнечі, тиск цензури.

Саме поняття “Русь єдина” здається поетові дивним і неприродним.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)
Ельдорадо (скорочено) – Самійленко Володимир