(1919-1988)
Анатолій Павлович дрофань народився в місті Ічня на Чернігівщині в сім’ї залізничника. Батько письменника був завзятим мисливцем. Багато років він головував у місцевому товаристві мисливців та рибалок.
Маленькому Толі нерідко випадала нагода побувати з батьком на полюванні, посидіти біля вечірнього вогнища, заночувати під копицею пахучого сіна.
В Ічні хлопець закінчив семирічку, відвідував музичний і фотогурток. Та найбільше любив уроки літератури, і насамперед читання творів свого земляка Степана Васильченка.
Перше
Особливо плідними для письменника були останні три десятиліття. За цей час він видав півтора десятка своїх книжок. Завоювали симпатії читачів романи “Таїна голубого палацу”, “Буремна тиша”; повісті “У кожному камені – іскра”, “Біла криниця”, “Загадка старої дзвіниці”; документальна повість “Коли ми красиві”; збірки оповідань “Троянди”, “Альбіон”, “Земля для квітів”, “Сонцелюби”; збірка сатиричних оповідань “Іменини”;
Доповнюють образ Анатолія дрофаня як людини спогади Миколи Самійленка, який вчився разом з Анатолієм Павловичем на філологічному факультеті Київського університету. Він згадує, що вже тоді юнак помітно відрізнявся з-поміж студентів своєю дорослістю: зібраний, урівноважений, розсудливий. Відчувалося, що мав більший життєвий досвід, мабуть, тому, що його тато був хворобою прикутий до ліжка і батьківські обов’язки в сім’ї рано лягли на плечі сина. А ще, як згадує Микола Самійленко, він усе вмів і за все брався. Журналіст і письменник, Анатолій Павлович мав чималу сім’ю, ніколи не цурався фізичної праці: із завзяттям порався біля землі, будував, досконало знав автосправу, з любов’ю і вміло користувався автомашиною, як тільки міг і чим тільки міг, помагав людям у їхніх скрутах.
Анатолій дрофань був завзятим мисливцем і рибалкою, захоплювався бджільництвом, вирощу-вав сад (на батьківщині, в Ічні, вивів навіть власний сорт яблук і жартома назвав його “дрофанівкою”).
Дорога письменника обірвалася на творчому злеті. Він саме здав до друку новий роман “Музи кохання”. В останній день свого життя Анатолій Павлович зайшов до видавництва “Радянський письменник” і поклав на стіл редакторові доопрацьований з урахуванням зауважень рецензентів рукопис, сказавши, що роботу завершено.
Того ж дня його не стало.