Дон Кіхот – вічний обрав на всі часи

Коли земля в холодну ніч загилена і вітер в зорях тягне горяка, – у полі, між козацькими могилами мій Дон Кіхот шукає вітряка.

Ліна Костенко

2002 року роман Мігеля де Сервантеса Сааведри “Премудрий ідальго Дон Кі­хот з Ламанчі” визнано кращим твором за всю історію світової літератури. Тако­го висновку дійшов Нобелівський інститут в Осло, провівши соціологічне дослі­дження. Чотири століття мандрує по нашій планеті доблесний лицар, успішно долаючи мовні бар’єри, прокладає стежки до людських сердець.

Сам автор, від­правивши

Дон Кіхота в його вічні мандри, передбачав долю свого героя: “Прися­гаюся, що скоро не залишиться жодної корчми, готелю, заїжджого двору або ци­рульні, в яких би не висіло картин, вашим діянням присвяченим”, – говорить у романі Санчо Панса Дон Кіхогу.

Образ Дон Кіхота, лицаря Сумного Образу належить до вічних образів світо­вої літератури, так само, як Прометей, Гамлет, Фауст. До вічних образів належать такі типи, художнє значення яких далеко переступило межі їхнього конкретно – історичного змісту і епохи, яка їх породила.

Чим приваблює Дон Кіхот сучасного читача? За словами Ф. Достоєвського, це “найпростіша

душею і найбільша серцем людина”. Наша сучасниця Галина Па – тутяк також дуже високо оцінила Дон Кіхота: “Якщо нам з якої-небудь причини знадобиться виправдати існування людства, потрібно покласти перед Богом кни­гу про Дон Кіхота”.

Цей персонаж увібрав у себе кращі риси, властиві людям: чисті і безкорисли­ві помисли, чуйне серце, стійкі принципи, прагнення до справедливості і правди, готовність захищати слабких.

Сучасні читачі вже не сприймають Дон Кіхота як звичайного бідного ідальго, який, узявши собі ім’я мандрівного лицаря, дивує земляків непередбачуваними вчинками. Мандрівний лицар став утіленням вічного трагічного конфлікту між благородними намірами, високими ідеями і неможливістю досягнення мети в ре­альних умовах.

Кого сьогодні називають “донкіхотами”? Найчастіше – благородних і чесних людей, котрі безкорисливо боронять ідеали добра і справедливості всупереч усім перешкодам, ітюді до них зараховують і непоправних мріііників, що блукають в ілюзіях. Але останнім часом, коли дуже багато уваги стали приділяти корисливому розрахунку, користі, судити про цінність людини за зовнішніми атрибутами, бла­городність і безкорисливість Дон Кіхота виходять на перший план.

Створений Сервантесом образ увібрав у себе багатовіковий досвід людства і відобразив вічні істини і цінності, які залишаються актуальними і сьогодні. Об­раз мандрівного лицаря надихає поетів і композиторів, скульпторів, художників, мислителів. І ніхто не хоче вірити, що коли-небудь його похід закінчиться, і ніко­му не спаде на думку стати до бою з вітряними млинами, захищаючи нас від злих людей і страшного лиха.

Хто каже, що вмер Дон Кіхот? Цьому ви, будь ласка, не вірте!

Бо він не підвладний ні часу, ні смерті – в новий вирушає похід.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Дон Кіхот – вічний обрав на всі часи