Доля жінки в роки війни (за твором О. Довженка “Україна в огні”)

Талановитий письменник Олександр Довженко у своєму творі “Україна в огні” вміло зобразив реалістичні події Другої світової війни і висвітлив актуальні національні проблеми. Але за свою сміливість у зображенні трагізму українського народу та розкритті жорстокої повоєнної правди митець зазнав удару – Сталін заборонив друкувати кіноповість і ставити за нею фільм.

У творі надзвичайно яскраво розкрите питання трагічної долі жінки в роки війни. Героїні твору – Олеся і Тетяна Запорожець, Христя Хуторна, Мотря Левчиха – сміливі

й нескорені. В образах жінок Олександр Довженко показує читачам долю самої України, яка опинилася під ворогами і була повністю спустошена.

На початку твору ми знайомимося з хліборобною родиною Лавріна Запорожця. Його дочка Олеся була дуже красивою та обдарованою людиною. Війна глибоко вражає її і штовхає на сміливий вчинок: не бажаючи бути погвалтованою кимось з окупантів, Олеся свідомо пропонує себе першому з наших воїнів, що відступають. Її обранцем виявився Василь Кравчина – надзвичайно щирий парубок.

Вони освідчуються один одному у коханні й вірності, але жорстока війна розлучає їх ще на довгий час

і залишає у їх серцях лише крихітний вогник надії на нову зустріч.

Під час німецької окупації Олеся і її подруга Христя як робоча сила вивозяться до Німеччини, де їх морально принижують і намагаються зламати їх вольовий характер. Олеся спочатку потрапляє до жінки Краузера, а потім наважується на втечу, під час якої вона зустрічається з Христею, яка встигла стати дружиною італійського офіцера.

Здавалося б, опинившись на Батьківщині, дівчата будуть у більшій безпеці, але доля немилосердно обертає проти Христі своїх же співвітчизників. Коли вона потрапила до партизанського загону, то почула у свій бік дуже образливі слова і була змушена постати перед їх судом. На дорікання прокурора про втрату Христею національної гідності вона відповідає, що вона лише мучениця долі, яка спіткала її, зокрема, через відступ солдат серед яких був цей же офіцер!

Отже, в образах Христі і Олесі ми можемо побачити долю всіх жінок, які опинилися у фашистській окупації або були вивезені до Німеччини для тяжкої роботи. Олеся ніби втілює поетичну душу, а Христя – трагічну долю всієї України. І хоча наша держава постає у творі зруйнованою, а дівчата морально спустошеними, та об’єднує їх нескорений дух, який здатен перемогти весь трагізм долі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Доля жінки в роки війни (за твором О. Довженка “Україна в огні”)